WRPO Leszno

i

Autor: Miasto Gostyń WRPO Leszno

Powstanie obwodnica Gostynia. Szczegóły inwestycji

2018-12-21 11:57

Mieszkańcy Gostynia od lat czekają na obwodnicę. Miasto przecinają dwie ważne drogi: krajowa 12stka i wojewódzka 434.

Codziennie przez centrum Gostynia przejeżdżają setki TIRów i innych samochodów Miasto się korkuje i tonie w spalinach. Na szczęście to się zmieni. Zapadła decyzja o budowie obwodnicy. Z ponad 100 milionów złotych powstanie 8 i pół kilometra, bezpiecznej drogi o szerokości 7 metrów. Inwestycja będzie realizowana przy wsparciu środków z WRPO 2014 +. Unia Europejska przekaże na ten cel ponad 85 milionów złotych.

- W przyszłym roku powinniśmy widzieć pierwsze, konkretne obrazy tego, że ta obwodnica powstaje a za trzy lata mieszkańcy powiatu gostyńskiego z pewnością odetchną z ulgą zwłaszcza pod względem wyprowadzenia ruchu tranzytowego z centrum miasta. Podniesie się komfort życia mieszkańców, podniesie się poczucie bezpieczeństwa. Całej inwestycji będzie towarzyszyła sieć ścieżek pieszo-rowerowych. Obwodnica będzie przebiegała w pobliżu dwóch stref gospodarczych. Dzięki temu dostęp do tych stref gospodarczych na pewno się poprawi - mówi Robert Marcinkowski starosta Gostyński.

- No pewno, że dobrze! W Gostyniu, ludzie domagają się dawno tej obwodnicy! Oczywiście, Gostyń jest zapakowany! Mało, że osobówki to jeszcze jak te TIR-y wejdą. Tam powinna być obwodnica - komentuje kierowca.

Budowa obwodnicy będzie jedną z największych inwestycji w historii Gostynia. Wzdłuż drogi powstaną między innymi wiadukt nad linią kolejową, most na rzece Stara Kania, sześć rond oraz dwupoziomowy, bezkolizyjny węzeł na skrzyżowaniu z droga krajową nr 12 wraz z wiaduktem. Inwestycja ma być zakończona w 2021 roku Kolejny konkurs na inwestycje związane z drogową infrastrukturą regionu planowany jest w lutym 2019 r. Szczegóły i inne informacje unijnym wsparciu na stronie www.wrpo.wielkopolskie.pl. Zmieniamy Wielkopolskę – czyli o funduszach europejskich dla Leszna i okolic. Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.