Nowe przepisy drogowe - od 1 lipca łatwiej stracisz prawo jazdy. Na co jeszcze uważać?

i

Autor: Screen z YouTube/Chrzanowska Telewizja Lokalna

Nowe przepisy drogowe - od 1 lipca łatwiej stracisz prawo jazdy? Na co jeszcze uważać?

2020-06-30 11:19

Nowe przepisy drogowe nadchodzą. To bardzo ważna informacja, z którą powinna zapoznać się niejedna osoba. Za co można stracić prawo jazdy od 1 lipca 2020? Jakie zmiany od środy wchodzą w życie? Wszystkie ważne szczegóły na ten temat, podrzucamy wam na ESKA.pl.

Kodeks drogowy 2020 - nowe przepisy dla kierowców! Na takie informacje powinna być przygotowana każda osoba, która posiada prawo jazdy lub stara się je dostać za sprawą egzaminu teoretycznego oraz praktycznego. Niedawno w życie weszły przepisy dotyczące ruchu drogowego - jest to między innymi jazda na suwak, a także korytarz życia. Zmiany w kodeksie drogowym zawsze są bardzo gorącym tematem, a niekiedy wiążą się nawet z wieloma kontrowersjami. Jednak do wszystkiego trzeba podejść z rozwagą, ponieważ chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo na drodze, jak i przejściach dla pieszych. Jak się okazuje, rocznie w naszym kraju w wypadkach drogowych ginie ponad 3000 osób. Co ciekawe, jest to o wiele więcej, niż w innych krajach na terenie Europy. Ponadto pojawiła się ostatnio propozycja ze strony Marka Zagórskiego, aby na stałe weszło w życie prawo jazdy na smartfonie. Póki co, każdy kierowca musi na tę zmianę poczekać, gdyż w pierwszej kolejności powinna zostać zmieniona ustawa - po to, aby nie było ryzyka mandatu dla kierowców za brak prawa jazdy na papierze.

Na co trzeba być przygotowanym? Czy zmiany wejdą w życie w środę 1 lipca? Koniecznie zapoznajcie się z ważnymi informacjami poniżej.

Czy zdałbyś test na prawo jazdy? Tylko dla mistrzów kierownicy [QUIZ]

Pytanie 1 z 17
Czy za tym znakiem, w razie zatrzymania pojazdu wskutek zatoru drogowego, masz obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5m?
Czy za tym znakiem, w razie zatrzymania pojazdu wskutek zatoru drogowego, masz obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5m?

Nowe przepisy drogowe 2020 - ZMIANY

Nowe przepisy drogowe miały wejść w życie 1 lipca 2020 roku. Okazuje się, że tak się nie stanie, a na zmiany jeszcze trochę poczekamy.

- Projekt ustawy został skierowany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Po przyjęciu przez rząd będzie przedmiotem prac parlamentarnych. Nowe rozwiązania wejdą w życie po upływie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw - poinformował w rozmowie z Motofaktami Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Zmiany będą dotyczyły limitu dopuszczalnej prędkości na terenie zabudowanym w nocy. Od środy w godzinach od 23 do 5 limit prędkości w mieście zostanie zrównany z dopuszczalnym w ciągu dnia, czyli 50km/h, a nie 60km/h jak było to do tej pory. Ponadto każdy kierowca będzie mógł łatwiej stracić prawo jazdy, jeśli przekroczy dopuszczalną prędkość nawet poza terenem zabudowanym. Chodzi o to, że jeśli kierujący pojazdem przekroczy prędkość o 50km/h - nieważne czy w terenie zabudowanym, czy też poza nim, straci prawo jazdy. Dodatkowo zostały zaostrzone obowiązki kierowców względem pieszych na przejściach. W praktyce oznacza to, że kierujący pojazdem musi zachować szczególną ostrożność, poprzez zmniejszenie prędkości kiedy zbliża się do przejścia, a także ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który dopiero wchodzi na pasy.

Ulewa w Warszawie - trasa toruńska