Na co zostaną przeznaczone pieniądze z UE? Debata o południowo-zachodniej części Wielkopolski

i

Autor: Fot. ESKA Debata

Na co zostaną przeznaczone pieniądze z UE? Debata o południowo-zachodniej części Wielkopolski

2018-07-04 18:21

Obecna perspektywa budżetowa Unii Europejskiej jest w pełnej realizacji, ale Wielkopolska już przygotowuje się do nowej, po 2020 roku i opracowuje strategię rozwoju dla całego województwa.

Nowa strategia, na co będą wydawane środki unijne z nowej perspektywy. Dokument jest w trakcie wstępnych analiz, mówił na spotkaniu subregionalnym w Lesznie Marek Woźniak marszałek województwa wielkopolskiego. 

- To będzie dokument, który będzie fundamentem opisu jak będziemy wydawać pieniądze z Unii Europejskiej, z nowego budżetu. Będzie zawierał nowe wizje, nowe propozycje - tłumaczył Woźniak. Właśnie o barierach i potencjałach południowo - zachodniej części wielkopolski dyskutowano w Lesznie. 

- Mamy dobrą infrastrukturę komunalną ale ona się zużywa. Chcemy przyciągnąć inwestorów zewnętrznych a jednocześnie ci inwestorzy zewnętrzni poszukują wysoko wykwalifikowaną kadrę - mówiła Iwona Porkowska, departament polityki regionalnej. Brak wykwalifikowanej siły roboczej to jedna z naszych największych bolączek, tłumaczyła podczas forum Zofia Szalczyk. - Czy są chętne prace w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych? Niewiele jest praktykantów - wyjaśniła kobieta. Ważne by w nowej strategii większy nacisk położyć na rozwiązanie problemów komunikacyjnych. - Mamy z tym problem. Ludzie młodzi, którzy nie posiadają  jeszcze prawa jazdy i osoby starsze - mówił Grzegorz Kubik burmistrz Rawicza.

Debata w Lesznie zakończyła cykl spotkań diagnostycznych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Forum Terytorialnego. Ale dyskusja o przyszłości i rozwoju Wielkopolski trwa - wypełnij ankietę dostępną na stronie wrot.umww.pl i podziel się swoja opinią w sprawie Strategii Rozwoju Województwa Wielkopolskiego po 2020 roku.Zmieniamy Wielkopolskę - czyli o funduszach europejskich dla Leszna i okolic. Jak unijne pieniądze zmieniają Okręg Leszczyński - o tym w kolejnych wydaniach audycji. Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej