Matura ustna 2020 się odbędzie. Kiedy i kto musi ją zdawać?

2020-06-06 18:38 RW
Matura ustna 2020 się odbędzie. Kiedy i kto musi ją zdawać?
Autor: FILIP KOWALKOWSKI/POLSKA PRESS / EAST NEWS Matura ustna 2020 się odbędzie. Kiedy i kto musi ją zdawać?

Matura ustna 2020 odbędzie się, ale nie dla wszystkich uczniów. O kogo dokładnie chodzi? Kiedy odbędzie się część ustna egzaminu dojrzałości? Przekonajcie się sprawdzając szczegóły na ESKA.pl!

Matura ustna 2020 się odbędzie! Kiedy i kto przystąpi do tej części egzaminu? Wiemy więcej za sprawą nowego komunikatu, który wydała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Minister Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski, pod koniec kwietnia poinformował, że matura ustna jest odwołana. Decyzję podjęto po konsultacjach z epidemiologami w wyniku pandemii koronawirusa. Szef resortu wraz z całym ministerstwem przeanalizował sytuację osób, które w przeszłości nie zdały matury ustnej, a zechcieli przystąpić do jej zaliczenia w tym roku. Absolwenci, którzy w 2020 roku deklarowali ponowne przystąpienie do ustnego egzaminu maturalnego, aby ten egzamin zdać, nie będą do niego przystępowali. Otrzymają oni świadectwo dojrzałości, jeżeli we wcześniejszych latach z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej mieli co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania oraz przystąpili do części pisemnej egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego. Jakiś czas temu okazało się jednak, że niektórzy nie mogą z niej zrezygnować. Mowa o uczniach, którzy potrzebują punktów rekrutacyjnych do zagranicznej uczelni.

Zobacz: Świadectwo z paskiem w 2020 roku - zasady, kryteria i wymagania

Matura ustna 2020 - kto musi zdawać?

Matura ustna 2020 niektórym spędza sen z powiek. Uspokajamy - dla większości uczniów matura ustna jest odwołana i nie trzeba jej zdawać. Część ustna jest przeprowadzana wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. Dzieje się tak zgodnie z § 11kb ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 493, z późn. zm.).

Matura ustna 2020 - kiedy?

Kiedy jest matura ustna 2020 dla osób, które potrzebują punktów do zagranicznej uczelni? Po tym, gdy matura nie odbyła się w maju - oczywiście w wyniku pandemii koronawirusa nowa data jest zupełnie inna. Egzamin Dojrzałości w tej części przeprowadzony będzie od 15 do 29 czerwca (oprócz 21 i 28 czerwca). Wyniki uczniowie poznają w tym samym dniu, a przekaże je komisja. 

Matura 2020 w cieniu koronawirusa. Jak do egzaminu maturalnego przygotowują się maturzyści z Bydgoszczy?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze