Egzamin

i

Autor: pixabay/F1Digitals

Matura z języka polskiego 2023 - zmiany. Znacznie wzrosła liczba obowiązkowych lektur!

2022-09-23 10:26

Matura 2023 będzie się znacznie różnić od tych, do których uczniowie przystępowali w ubiegłych latach. Maturzyści czują się jak króliki doświadczalne i stanowczo sprzeciwiają się zapowiadanym zmianom.

Matura 2023 przynosi uczniom wiele zmian. Wszystkiemu winna jest nowa formuła matury 2023, która wprowadza wiele niewiadomych. Najwięcej zmian dotyczy egzaminu z języka polskiego, zarówno części ustnej, jak i pisemnej. Powstały nawet specjalne petycje, by ją odwołać. Uczniowie przyznają, że czują się jak króliki doświadczalne i nie wiedzą czego dokładnie mogą się spodziewać i co przyniesie im egzamin dojrzałości 2023. Pojawia się coraz więcej głosów świadczących o tym, że matura 2023 będzie trudniejsza. Okazuje się, że może to być prawdą. Matura pisemna z języka polskiego 2023 będzie obejmowała nie 13 pozycji lekturowych, jak było do tej pory, a nawet około 40!

Matura próbna 2023 - kiedy jest? Czy jest obowiązkowa?

HEJT NA WF, JAKUB GRABOWSKI, SEKRETY MUNDIALU, ILE PALI CZOŁG | ESKA XD #057

Pisemna matura z języka polskiego 2023 - zmiany

Do tej pory matura pisemna z języka polskiego skupiała się na tekście kultury, w szerokim rozumieniu i mogli wybierać dowolne teksty, które przytaczali podczas tworzenia pracy. To znaczy, że uczniowie mogli odwoływać się nie tylko do tekstów literackich i lektur, a bardzo często do filmów, seriali i gier komputerowych. Mieli do tego prawo, ponieważ zaliczały się one do tekstów kultury. Teraz maturzyści muszą przygotować się na to, że zamiast 13 lektur, które przerabiały poprzednie roczniki, przygotowując się do egzaminu dojrzałości, będą musieli przebrnąć przez 40! Ma to spowodować wymuszenie na uczniach tego, by patrzyli odrobinę szerzej i żeby potrafili usadowić daną lekturę w szerszym kontekście.

Matura 2023 piekielnie trudna?! CKE przedstawia wymagania!

Ustna matura z języka polskiego 2023 - zmiany

Jakie będą zmiany w ustnej maturze 2023? Nowa formuła zakłada, że zdający ma 15 minut na dwie wypowiedzi monologowe i rozmowę z pedagogami. Pierwsze zadanie będzie wylosowane z puli pytań jawnych, których jest 220 i do których uczniowie mają dostęp. Każdy zdający będzie mieć czas podczas egzaminu na przygotowanie się do odpowiedzi.

Sonda
Matura 2023 - którego przedmiotu obawiasz się najbardziej?