Matura 2023 bez ustnych? Czy będzie matura ustna w 2023?

i

Autor: Piotr Molecki/East News Matura 2023 bez ustnych? Czy będzie matura ustna w 2023?

Matura 2023 bez ustnych? Czy będzie matura ustna w 2023?

2021-04-27 8:48

Matura 2023 bez ustnych, to marzenie tysięcy uczniów, którzy już teraz zaczynają myśleć o najważniejszym egzaminie w dotychczasowej edukacji. Co wiadomo w tej sprawie? Przekonajcie się i zaczerpnijcie garść szczegółów w jednym miejscu.

Spis treści

  1. Matura 2023 bez ustnych? Czy będzie matura ustna w 2023? 
  2. Matura 2023 ustne, zmiany, arkusze CKE

Matura 2023 bez ustnych? Uczniowie zastanawiają się, czy będzie matura ustna w 2023? Niewątpliwie ustna matura 2023 wzbudza emocje i jest powodem nerwów tysięcy uczniów. Najbardziej zainteresowani tym tematem liczą, że ta część egzaminu zostanie odwołana i nie będzie liczona w rekrutacji na wymarzone studia. Ich nadzieje są duże głównie ze względu na fakt, że matura ustna anulowana została w 2020 i 2021 roku. Co więcej, matura ustna 2022 również się nie odbędzie. Ministerstwo podjęło taką decyzję, w wyniku trudnej sytuacji epidemicznej, a także długiego czasu trwania nauki zdalnej. W tych latach zmniejszono również zakres wymaganej wiedzy. A jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o maturzystów piszących egzamin dojrzałości w 2023 roku? Uczniowie staną przed dużym wyzwaniem.

Dariusz Kulma zdradza pewniaki na maturze 2021 z matematyki. Zobacz, jak policzyć te zadania!
Sonda
Matura 2023 ustna - czy powinna być odwołana?

Matura 2023 bez ustnych? Czy będzie matura ustna w 2023? 

Czy będzie matura ustna 2023? Maturzyści, którzy zmierzą się z egzaminem dojrzałości za dwa lata w maju, szukają odpowiedzi na te pytanie. Jak się okazuje, co przekazało Ministerstwo Edukacji i Nauki, matura ustna 2023 odbędzie się zgodnie z planem. Resort powiadomił na swojej stronie internetowej, że planuje się od 2023 roku, by egzaminy zewnętrzne zostały przeprowadzone zgodnie z przepisami określonymi w ustawie o systemie oświaty, rozporządzeniach o egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym oraz rozporządzeniach o podstawie programowej kształcenia ogólnego odpowiednio w szkole podstawowej oraz ponadpodstawowej. Ostateczne decyzje będą podejmowane,  zależności od sytuacji epidemicznej, w roku szkolnym 2021/2022.

Matura 2023 ustne, zmiany, arkusze CKE

Zmiany na maturze 2023 przeraziły uczniów. Swój smutek wyrazili oni w mediach społecznościowych tuż po opublikowaniu przez CKE informatora. Nowa matura 2023 to chociażby trzy egzaminy pisemne, a także dodatkowy przedmiot rozszerzony, który trzeba zdać, by cieszyć się świadectwem zdania egzaminu. Będzie też więcej czasu na napisanie m.in. egzaminu z języka polskiego i języków obcych. 

Kiedy decyzja o powrocie do szkół 2021? Kiedy ogłoszenie powrotu? [DATA]

Matura 2023 ustna też będzie wyglądać inaczej. Na nowej maturze ustnej z polskiego zdający będzie losował zestaw zadań egzaminacyjnych. Będą w nim dwa zadania sprawdzające umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, w tym wypowiedzi inspirowanej utworem literackim lub jego fragmentem albo innym tekstem kultury, w tym materiałem ikonograficznym lub jego fragmentem. Obecnie zdający mają tylko jedno zadanie na egzaminie ustnym. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ma ogłaszać listę zadań nie później niż do 1 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym przeprowadzany jest egzamin.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE