Matura 2021 - zadania nie będą banalne. Dyrektor CKE jasno o majowym arkuszu

2021-04-25 20:09 Rafał Wróblewski PAP
Matura 2021 - zadania nie będą banalne. Dyrektor CKE jasno o majowym arkuszu
Autor: Pawel Marcinko/KFP/REPORTER / EAST NEWS Matura 2021 - zadania nie będą banalne. Dyrektor CKE jasno o majowym arkuszu

Zadania na maturze 2021 to jedna wielka niewiadoma. Pomimo tego, że zakres wymagań został zmniejszony, to wiele osób martwi się, że nie poradzi sobie z poprawnym wypełnieniem arkusza. Jak będzie wyglądać tegoroczna matura?

Matura 2021 - zadania wzbudzają zainteresowanie tegorocznych absolwentów. Wiele osób zastanawia się, jak będzie wyglądać matura 2021 i arkusz CKE? Tym bardziej po zmianach, jakie wprowadziło Ministerstwo Edukacji i Nauki. W grudniu ubiegłego roku poinformowano, że zakres wymogów na egzaminie dojrzałości został zmniejszony. Wiadomo, iż wymagania na maturze 2021 są niższe o 20 procent. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przestrzega, by pomimo tego odpowiednio przyłożyć się do nauki. Warto przypomnieć, że matura 2021 przesunięta o 6 tygodni, to pomysł, na jaki na początku kwietnia zaapelowali eksperci. Wiele osób nie ma wątpliwości, że trwająca od sześciu miesięcy nauka zdalna źle wpłynęła na przygotowanie do napisania egzaminu. W szkołach organizowane były indywidualne zajęcia w kilkuosobowych grupach, jednak nic nie zastąpi ciągłego i codziennego bezpośredniego kontaktu z nauczycielem.

Matura 2021: Próbny egzamin z matematyki. Jak poszło maturzystom w Bydgoszczy?

Matura 2021 - zadania, arkusze

Matura 2021 z mniejszą liczbą zadań została już potwierdzona. Wiadomo, że tegoroczny arkusz będzie się różnić od tego z ostatnich lat tym, że będzie więcej zadań zamkniętych i mniej punktów do zdobycia. Skutkiem zmniejszenia wymogów jest zniżony próg zdawalności. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przestrzega jednak, by nie dać się zwieść. Marcin Smolik w RMF FM powiedział, że wymagania na maturze będą złagodzone i zadania będą prostsze, ale to nie oznacza, że będą banalne.

Od października mówiliśmy o tym, że wymagania na egzaminie ósmoklasisty i maturalnym 2021 będą trochę mniejsze. W grudniu minister Czarnek podpisał stosowne rozporządzenie, które takie zmiany potwierdziły. Określone zostały wymagania egzaminacyjne, które są takim wyciągiem z wymagań podstawy programowej. Eksperci, którzy nad tymi wymaganiami pracowali wykluczyli z zadań egzaminacyjnych sprawdzanie tej wiadomości, tych umiejętności, których nauczenie w tej specyficznej sytuacji, podczas nauczania zdalnej, co do zasady było trudne albo praktycznie niemożliwe. Troszkę ograniczony zakres obowiązków w przypadku obydwu egzaminów. (...) Ta matura i egzamin ósmoklasisty będą trochę prostsze, natomiast to nie oznacza, że będą banalne.

Najnowsze