Matura 2021 przesunięta o 6 tygodni?! Nowa data egzaminu ratunkiem dla uczniów

i

Autor: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER / EAST NEWS Matura 2021 przesunięta o 6 tygodni?! Nowa data egzaminu ratunkiem dla uczniów

Matura 2021 przesunięta o 6 tygodni?! Nowa data egzaminu ratunkiem dla uczniów

2021-04-18 16:15

Matura 2021 przesunięta o ponad 40 dni, co oznacza, że odbędzie się w drugiej połowie czerwca? Uczniowie nie uczęszczają na stacjonarne lekcje, ale swoje maturalne wątpliwości rozwiązują, podczas zajęć w kilkuosobowych grupach. Czy ich przygotowanie do egzaminu dojrzałości potrwa dłużej? Przyglądamy się tematowi i dostarczamy najświeższe doniesienia już teraz.

Spis treści

  1. Matura 2021 - nowa data, termin
  2. Matura 2021 - kiedy jest? [DATA]

Matura 2021 przesunięta o 6 tygodni, to spełnienie marzeń tysięcy osób. Nowa data matury 2021 byłaby ratunkiem głównie dla uczniów, którzy wciąż mają spore zaległości, wynikające poniekąd z trwającej od kilku miesięcy nauki w trybie zdalnym. Ministrowie związani z resortem edukacji nie mają wątpliwości, że nauka stacjonarna przynosi większe rezultaty niż nauka zdalna. Są również takie osoby, które boją się, że matura w czerwcu 2021 zostanie potwierdzona. Woleliby mieć już stres oraz przygotowania za sobą i chcieliby szybciej cieszyć się wakacyjnym odpoczynkiem. Przypomnieć warto, że matura przesunięta została rok temu. CKE wówczas zamiast w maju, zorganizowała egzamin dojrzałości w drugim tygodniu czerwca. Spotkało się to z mieszanymi odczuciami uczniów.

MATURA 2021: czy matematyka zaskoczyła?
Sonda
Matura 2021 - czy powinna zostać przesunięta?

Matura 2021 - nowa data, termin

Nowa data matury 2021 wzbudza emocje, ale również nie tylko to. Wiele osób wciąż ma nadzieję, że Polska pójdzie śladami innego państwa i ogłosi informacje, iż matura 2021 jest odwołana. Nie wiemy, co by się musiało stać, by Ministerstwo Edukacji zdecydowało się na tak radykalny krok. Na początku kwietnia 2020, czyli rok temu, Ministerstwo Zdrowia odnotowywało ponad 300-400 zakażeń dziennie. W związku z tym zdecydowano się wprowadzić ograniczenia związane ze świętami wielkanocnymi, ale również zmiany, jeśli chodzi o przeprowadzanie egzaminu ósmoklasisty i matury. Poinformowano wówczas, podczas konferencji prasowej, że egzamin dojrzałości z języka polskiego, matematyki i języków obcych odbędzie się kolejno: 8, 9 i 10 czerwca.

Kwiecień 2021 w porównaniu do kwietnia 2020 jest znacznie gorszym miesiącem pod kątem zachorowań. Jeszcze 3 kwietnia 2021 ministerstwo poinformowało, że dziennie zakażonych było ponad 28 tysięcy. 6 kwietnia 2021 to ponad 8 tysięcy zachorowań. W związku z tym nic dziwnego, że porównując te dane statystyczne, pojawiają się pytania o przełożenie matury. Dariusz Piontkowski gościł w Radiu ZET, gdzie zdradził, czy pojawi się nowa data matury

Na razie nie widać powodu, dla którego mielibyśmy zmienić termin. Próbne matury i egzaminy ósmoklasisty, które odbyły się w marcu pokazały, że podobnie jak w roku ubiegłym w tym reżimie sanitarnym można te egzaminy przeprowadzić. 

- powiedział Dariusz Piontkowski i odniósł się do zdania ekspertów, którzy - jak powiedziała Beata Lubecka z Radia Zet - proponują, by przenieść egzaminy o cztery do sześciu tygodni. W końcu w ubiegłym roku przesunięto matury, a nie było aż takiej liczby zachorowań, jak obecnie. Piontkowski wyjaśnił: 

Przypomnę, że inaczej w tamtym roku zachowywaliśmy się i inaczej ocenialiśmy skalę epidemii. Dziś mamy ze sobą doświadczenie kilkumiesięczne i nie widzę powodu, by zmienić termin egzaminów.

Matura 2021 - kiedy jest? [DATA]

Harmonogram matur 2021 ustala Centralna Komisja Egzaminacyjna, w porozumieniu z Ministrem Edukacji i Nauki. Właśnie te jednostki, po konsultacjach z Głównym Inspektorem Sanitarnym, zdecydowały, że matura ustna 2021 jest odwołana, więc uczniowie mają przed sobą jedynie część pisemną. Kiedy i o której godzinie matura z języka polskiego? O której godzinie matura z matematyki i języków obcych? Oto rozpiska:

Matura 4.05.2021 - wtorek

  • język polski - poziom podstawowy, godz. 9:00.
  • język łaciński - poziom rozszerzony, godz. 14:00.
  • kultura antyczna - poziom rozszerzony, godz. 14:00.

Matura 5.05.2021 - środa

  • matematyka - poziom podstawowy
  • historia muzyki - poziom rozszerzony

Matura 6.05.2021 - czwartek

  • język angielski - poziom podstawowy
  • historia sztuki - poziom rozszerzony
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE