Matura 2020 - maseczki obowiązkowe? Czy trzeba je mieć na sobie podczas egzaminów?

2020-05-23 9:47 MK
Maseczki ochronne
Autor: Pedro Fiuza/Xinhua News/East News

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, nie tylko zmieniły się ich terminy, ale również sposób przeprowadzenia. Jedną z najważniejszych kwestii, która od samego początku nurtuje tysiące uczniów, jest konieczność posiadania na maturze maseczki. Czy trzeba je będzie mieć na sobie podczas egzaminów pisemnych? Sprawdź stanowisko MEN na ESKA.pl.

Matura 2020 - maseczki podczas egzaminów pisemnych będą obowiązkowe? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie oczywiście na ESKA.pl. Pandemia koronawirusa zmieniła życie setek tysięcy maturzystów, którzy w dniu 4 maja mieli podejść do najważniejszych egzaminów w całej swojej edukacji. Matury nie bez przyczyny nazywane są przez wielu egzaminami dojrzałości. Od powodzenia na nich zależy, czy absolwentowi szkoły średniej pomyślnie pójdzie rekrutacja na studia i dostanie się na wymarzoną uczelnię.

Uczniowie ostatnich klas szkół średnich przez kilka tygodni żyli w ciągłej niepewności. Nie wiedzieli, kiedy mogą spodziewać się rozpoczęcia sesji egzaminacyjnej. Dopiero podczas konferencji z dnia 24 kwietnia, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przedstawił nowe terminy matur 2020. Zgodnie z zapowiedziami, maturzyści przystąpią do egzaminów w czerwcu. Nowością jest również to, że w tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną matury ustne nie odbędą się.

Jedną z najważniejszych kwestii dla tegorocznych maturzystów jest ta, czy podczas rozwiązywania arkuszy, będą oni musieli mieć na sobie maseczki ochronne. Od dnia 16 kwietnia noszenie ich w miejscach publicznych jest bowiem obowiązkowe.

Spis treści

  1. Matura 2020 - maseczki obowiązkowe?
  2. Matura 2020 - zasady
  3. Matura 2020 - jak się przygotować? 

Matura 2020 - maseczki obowiązkowe?

Niedługo po ogłoszeniu nowych terminów matur 2020, maturzyści dzielili się w mediach społecznościowych swoimi przemyśleniami dotyczącymi obowiązku noszenia maseczek w trakcie egzaminów. Wielu z nich uznało, że rozwiązywanie w nich zadań może powodować niemały dyskomfort, a nawet być niebezpieczne, kiedy weźmiemy pod uwagę panującą za oknem temperaturę.

Jak się okazuje, zgodnie z dokumentem zatwierdzonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jak i przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, maturzyści nie będą musieli mieć na sobie maseczek przez cały czas trwania egzaminu. Zakrywanie ust i nosa będzie obowiązkiem do chwili zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej, a także po wyjściu z niej.

Matura 2020 w cieniu koronawirusa. Jak do egzaminu maturalnego przygotowują się maturzyści z Bydgoszczy?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Matura 2020 - zasady

O czym należy pamiętać podczas egzaminu maturalnego? Na teren szkoły nie mogą wchodzić osoby przebywające na kwarantannie. Konieczne jest zachowanie odstępu wynoszącego przynajmniej półtora metra. W taki sposób zostaną rozmieszczone między innymi ławki w salach. Trzeba pamiętać też o tym, by używać tylko swoich przyrządów, takich jak długopis, cyrkiel czy linijka. Istotna jest również dezynfekcja rąk.

Matura 2020 - jak się przygotować? 

Czasu zostało niewiele, jednak wciąż jest go na tyle dużo, by przypomnieć sobie najważniejsze informacje, które są maturalnymi pewniakami. Na ESKA.pl znajdziecie streszczenia lektur, które na pewno przydadzą się podczas rozwiązywania zadań z języka polskiego, jak również arkusze maturalnego z zeszłego roku z matematyki. Pamiętajcie - najważniejsza jest systematyczna nauka i nie dajcie się nabrać na przecieki!

Najnowsze