Matura 2020 - jak szybko się do niej przygotować. Z tymi sposobami nauka będzie o wiele łatwiejsza

2020-05-06 11:54 EK
Matura 2020 - jak szybko się do niej przygotować. Z tymi sposobami nauka będzie o wiele łatwiejsza
Autor: Anna Golaszewska/East News Matura 2020 - jak szybko się do niej przygotować. Z tymi sposobami nauka będzie o wiele łatwiejsza

Tegoroczna matura zbliża się wielkimi krokami. Wśród maturzystów można znaleźć osoby, które do egzaminu dojrzałości przygotowują się już z pewnością bardzo długo. Jednak z doświadczenia wiemy, że trafiają się osoby, które naukę zostawiają na ostatnią chwilę. Jak przyswoić materiał w krótkim czasie? Co będzie najbardziej przydatne? Podpowiemy Wam na ESKA.pl.

Matura 2020 - jak szybko się do niej przygotować. Z tymi sposobami nauka będzie o wiele łatwiejsza. Tegoroczni maturzyści niestety musieli najeść się sporo stresu. Wszystko przez pandemię koronawirusa, przez którą placówki szkolne zostały zamknięte, a później nie było wiadomo, kiedy odbędzie się najważniejszy sprawdzian w ich życiu. Jednak kiedy poznali finalne terminy, mogli odetchnąć z ulgą. Część uczniów do matury podchodzi bardzo poważnie, ale znajdą się również tacy, co naukę zostawiają na ostatnią chwilę. Znasz to uczucie, gdy czas się kurczy, a Ty stoisz z materiałem w miejscu, a do tego ciężko jest ci się skupić? Jeśli odpowiedziałeś na to pytanie TAK - my ci w tym pomożemy. Wszystko zależy od tego jakim typem człowieka jesteś. Odpowiedz sobie na to pytanie i przejdziemy do kolejnych kroków. Określasz siebie bardziej jako wzrokowca, słuchowca czy kinestetyka? Wzrokowiec to osoba, która najlepiej uczy się poprzez spoglądanie i czytanie kolorowych rysunków czy też notatek. Słuchacz zdecydowanie szybciej zapamiętuje wiedzę, kiedy ją słyszy lub z kimś rozmawia. Natomiast kinestetyk ucząc się, musi pisać notatki ręcznie lub powtarzać wyrażenia na głos, najlepiej spacerując po pokoju.

Przydatne w nauce do matury będą tzw. fiszki oraz kolorowe notatki, które warto powiesić sobie np. przy łóżku lub biurku. Spoglądając na najważniejsze rzeczy z pewnością utkwią ci w głowie. Na notatkach możesz tworzyć rysunki ze skojarzeniami, lub podkreślać intensywnymi kolorami najważniejsze sformułowania. Dodatkowo zrobienie fiszek, czyli małych karteczek na których napiszesz sobie najważniejsze informacje, też mogą ułatwić naukę. Gwarantujemy, że podczas ich tworzenia z pewnością przyswoisz wiedzę, a później przeglądając je, będziesz ją tylko utrwalać.

Matura 2020 - jak szybko się do niej przygotować?

Kolejnym sposobem na łatwiejsze i szybsze zrozumienie materiału, jest poszukanie np. na platformie YouTube kanałów, które pokazują w dość prosty i zrozumiały sposób trudny materiał. Jeśli obejrzysz go kilka razy, to na pewno coś z tego zapamiętasz. Taka nauka działa podobnie, jak oglądanie serialu bądź vloga. Musisz się tylko skupić i odłożyć na bok rzeczy, które by cię rozpraszały. Dodatkowo, możesz odtwarzać sobie przeróżne podcasty lektur, oraz przeczytać ich streszczenia, które znajdziesz również na ESKA.pl. Jeśli matematyka, to twój słaby punkt i dalej nie potrafisz zrozumieć niektórych wzorów, odwiedź matemaksa a zobaczysz, że ta dziedzina nie jest wcale taka trudna.

Nauka może być równie przyjemna na świeżym powietrzu. Jeśli masz obok domu ogródek, albo balkon to przy dobrej pogodzie rozściel sobie koc i to właśnie tam przyswajaj swoją wiedzę. Notatki warto czytać na głos, bo wtedy aż tak się nie rozpraszamy. Jeśli wolisz uczyć się w pomieszczeniu, pamiętaj aby co jakiś czas dobrze je wietrzyć. A może wybierzesz telefon do przyjaciela? Przecież jeśli tylko będziecie chcieć, możecie w taki sposób się uczyć. Niestety będzie to wymagało większego skupienia i przede wszystkim waszych dobrych chęci. Zamiast bezsensownych plotek, porozmawiajcie o maturalnym materiale.

Aby szybciej przyswoić wiedzę, należy również zaplanować sobie każdy nadchodzący dzień. Nie potrzebujesz do tego wcale idealnego plannera z Instagrama! Wystarczy zwykła kartka i długopis. Rozpisz sobie każdy dzień, tak aby mieć czas na naukę, odpoczynek, lekką aktywność fizyczną oraz powtórzenie materiału. Wysypiaj się, jedz bogate w witaminy posiłki, jako przekąskę wybieraj owoce, a na deser wypij sobie smaczny koktajl. Pamiętaj żeby się wysypiać i nie zarywać nocek, bo możesz popsuć sobie w ten sposób zdrowie. Dodatkowo możesz zapisywać sobie na kartce to, czego już się nauczyłeś. Możesz również nagrywać na dyktafon to, co mówisz na głos, a następnie sobie odtwarzać. Taka powtórka z pewnością wyjdzie ci na dobre.

Jan Kochanowski - Treny (jako cykl poetycki) - streszczenie lektury - posłuchaj podcastu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Lektury szkolne
Najnowsze