Kaucja za butelki plastikowe - ile wyniesie? Kiedy będzie?

2019-05-21 11:04 M.C.
Kaucja za butelki plastikowe - ile wyniesie? Kiedy będzie?
Autor: fot./freeimages.com/james meyer Plastikowa butelka

Plastik stanowi ogromny procent odpadów na świecie. Wszystkie kraje podejmują działania mające na celu zwiększenie jego recyklingu. W niektórych państwach wprowadzono więc kaucję za zwrot plastikowych butelek. Plan wdrożenia takiego rozwiązania ogłosił też polski rząd. Na ESKA.pl dowiecie się, ile będzie wynosiła opłata za butelkę i kiedy wejdzie ona w życie.

Kaucja za butelki plastikowe - ile wyniesie? Kiedy będzie? To pytania, które wielu Polaków zadaje po ogłoszeniu rządowego pomysłu wprowadzenia kaucji. Takie rozwiązanie z powodzeniem stosowane jest od dawna w wielu krajach Unii Europejskiej. Butelki zwraca się do specjalnego automatu. W zamian dostać można kilkadziesiąt eurocentów zwrotu lub zniżki w sklepach. O planach ustanowienia kaucji na plastikowe butelki w Polsce mówił ostatnio Minister Środowiska.

Przeczytaj też: Zakaz plastikowych jednorazówek w UE - kiedy wejdzie w życie?

Ile wyniesie kaucja za plastikowe butelki?

Henryk Kowalczyk mówił o pomyśle w rozmowie z Super Expressem. Minister środowiska wyjawił, że kaucja miałaby obowiązywać nie tylko na butelki, ale też wszystkie plastikowe opakowania. Oznacza to, że zwracać można by było pojemniki po chemii gospodarczej, kosmetykach, jedzeniu itp.

Kowalczyk mówił też o wysokości kaucji. Polityk powiedział, że wynosiłaby ona 10 gr. Zwrot miałby równoważyć koszty wykonania plastikowych opakowań, który wzrósłby przez konieczność zapewnienia utylizacji lub recyklingu przez producenta. Chęć odzyskania pieniędzy miałby sprawić, że więcej plastiku trafi do przetworzenia.

Kiedy wejdzie kaucja za plastikowe butelki w Polsce?

Kiedy możemy się spodziewać wejścia w życie kaucji za plastikowe butelki? Minister nie podał żadnej konkretnej daty. Jeśli jednak pomysł zyska poparcie, najwcześniej pieniądze za zwrot plastikowych opakowań będziemy dostawać w 2020 roku.

Najnowsze