Hulajnoga elektryczna na prawo jazdy 2021? NOWE przepisy i zmiany zaskoczeniem

Hulajnoga elektryczna na prawo jazdy 2021? NOWE przepisy i zmiany zaskoczeniem
Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News Hulajnoga elektryczna na prawo jazdy 2021? NOWE przepisy i zmiany zaskoczeniem

Hulajnoga elektryczna coraz częściej służy do przemieszczania się z miejsca na miejsce. Wiele osób, które chcą ominąć korki i zaoszczędzić na benzynie, wybrały właśnie ten środek transportu. Okazuje się, że nie wszyscy będą mogli z niego korzystać. Co więcej, jak wynika z nowelizacji ustawy, kierujący będą zobowiązani do przestrzegania przepisów o ruchu drogowym.

Spis treści

  1. Hulajnoga elektryczna - prawo jazdy
  2. Hulajnoga elektryczna - przepisy 2021: zmiany
  3. Hulajnoga elektryczna - przepisy 2021: mandaty

Hulajnoga elektryczna na prawo jazdy 2021? Nowe przepisy i zmiany zaskoczą wiele osób, które na co dzień podróżują używając tego elektrycznego sprzętu. Jakie zmiany przepisów? Hulajnoga elektryczna będzie tylko dla osób z dokumentem uprawniającym do kierowania pojazdów mechanicznych? Ustawa regulującą status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego została już podpisana przez prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Zgodnie z nowelizacją ustawy kierujący dwukołowym pojazdem będzie mógł korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Dopuszczalna prędkość może wynosić 20 km/h. Inaczej to wygląda, jeśli brakuje drogi dla rowerów i pasa ruchu dla rowerów. Osoba kierująca hulajnogą elektryczną może wówczas korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. To nie koniec zmian, jeśli chodzi o nowe przepisy dotyczące elektrycznych hulajnóg.

W Poznaniu powstała ekohulajnoga zbudowana jak roślina!

Hulajnoga elektryczna - prawo jazdy

Prawo jazdy, by kierować hulajnogę elektryczną? Kierować tym dwukołowcem mogą osoby w wieku od 10 lat do 18 lat, ale wymagane będzie posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. W przypadku osób, które skończyły 18 lat, dokument taki nie będzie wymagany. Co ważne, dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna - przepisy 2021: zmiany

Zmiany przepisów dotyczą również tego, by nie zostawiać hulajnogi elektrycznej w dowolnym miejscu. Pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:

  • hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni;
  • hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika;
  • szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest  nie mniejsza niż 1,5 m.

Hulajnoga elektryczna - przepisy 2021: mandaty

Zgodnie z taryfikatorem najwyższy mandat, w wysokości od 300 do 500 zł, będzie można dostać za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania oraz w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Wszystkie zmiany wejdą w życie 20 maja 2021. 

Nowy mandat dla kierowców wszedł w życie. Kara może wynosić nawet 30 tys. zł

Najnowsze