Wybory do Europarlamentu 2019 - głosowanie poza miejscem zamieszkania. Jak to zrobić?

2019-05-24 10:26 M.C.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 - głosowanie poza miejscem zamieszkania. Jak to zrobić?
Autor: WOJCIECH STROZYK/REPORTER Wybory

Osoby, które wybierzemy podczas tego głosowania, będą reprezentować nasze interesy w UE. Wybory do Europarlamentu, które zaplanowano na 2019 rok, są więc bardzo ważnym wydarzeniem i powinniśmy wziąć w nich udział. Co jednak w przypadku, kiedy będziemy chcieli zagłosować poza miejscem swojego zamieszkania? Odpowiedzi udzielamy na ESKA.pl.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 - głosowanie poza miejscem zamieszkania to możliwość, z której mogą skorzystać wszyscy ci, których w dniu wyborów nie będzie w miejscowościach swojego zameldowania. Wszystkie takie osoby na pewno zastanawiają się, jak skorzystać z tego przywileju podczas najbliższych wyborów do Europarlamentu. W naszym artykule tłumaczymy, z jakich opcji można skorzystać, by zagłosować poza miejscem zamieszkania.

Przeczytaj też: Wybory do europarlamentu 2019 w Polsce - DATA. Kiedy wybory?

Głosowanie poza miejscem zamieszkania w wyborach do PE 2019 - trzy możliwości

Wiele osób już teraz wie, że w czasie majowych wyborów do Europarlamentu będzie poza domem. Na szczęście i w takim wypadku oddanie swojego głosu jest możliwe. Każdy, kto w dniu głosowania będzie poza miejscem zamieszkania, ma kilka możliwości wzięcia udziału w wyborach.

  1. ZAŚWIADCZENIE umożliwiające głosowanie w dowolnym lokalu wyborczym w kraju i za granicą - aby je otrzymać, należy do 24 maja zgłosić się po nie w swoim urzędzie gminy. Dostając zaświadczenie zostajemy automatycznie wykreślani ze spisu wyborców w swojej gminie. Z dokumentem tym później możemy się zgłosić w dowolnym lokalu wyborczym, gdzie zostaną nam wydane karty do głosowania.
  2. DOPISANIE DO REJESTRU WYBORCÓW w danej gminie - z tej opcji chętnie skorzystają osoby mieszkające w gminach, w których nie są zameldowane. Aby skorzystać z takiej możliwości, należy do 21 maja zgłosić się do odpowiedniego urzędu gminy z wnioskiem o dopisanie do rejestru. Można go złożyć osobiście lub przez internet na stronie obywatel.gov.pl.
  3. DOPISANIE DO SPISU WYBORCÓW - z tej opcji skorzystać mogą na przykład osoby przebywające w szpitalach. Wniosek o dopisanie trzeba złożyć najpóźniej 5 dni przed wyborami, czyli 21 maja.

Przeczytaj też: Wybory do Europarlamentu 2019 - ZASADY, TERMIN. Kogo i kiedy wybieramy?

Najnowsze