Wybory do Europarlamentu 2019 - ZASADY, TERMIN. Kogo i kiedy wybieramy?

2019-02-25 13:58 M.C.
Wybory do Europarlamentu 2019 - ZASADY, TERMIN. Kogo i kiedy wybieramy?
Autor: Adam STASKIEWICZ/East News Wybory

Osoby, które wybierzemy podczas tego głosowania, będą reprezentować nasze interesy w UE. Wybory do Europarlamentu, które zaplanowano na 2019 rok, są więc bardzo ważnym wydarzeniem i powinniśmy wziąć w nich udział. Zanim pójdziemy do urn, warto poznać termin i zasady głosowania oraz dowiedzieć się, kogo wybieramy. Wszystkie te informacje znajdziecie na ESKA.pl.

Wybory do Europarlamentu 2019 - zasady, termin, a także to, kogo wybieramy, to informacje, które przed głosowaniem powinni mieć wszyscy Polacy. W tym roku po raz czwarty w historii naszego kraju zadecydujemy, kto będzie reprezentował polskie interesy podczas obrad Parlamentu Europejskiego. By świadomie uczestniczyć w tych wyborach, koniecznie musimy znać ich zasady. Te zaś określają liczbę okręgów wyborczych i wybieranych z nich posłów. Datę głosowania powinniśmy zaś zapisać w kalendarzach.

Przeczytaj też: Wybory 2019 - Kogo wybieramy?

Termin wyborów do Europarlamentu 2019

O wyborze posłów do Parlamentu Europejskiego pierwszy raz decydowaliśmy w 2004 roku. Teraz będziemy głosować już po raz czwarty. Data wyborów została niedawno ogłoszona. Kiedy pójdziemy do lokali wyborczych w swoich okręgach? Wybory do Europarlamentu 2019 odbywać się będą w dniach 23-26 maja w różnych krajach. W Polsce - 26.05.2019.

Wybory do Europarlamentu 2019 - zasady

Jakie zaś są zasady wyborów do Europarlamentu 2019? Mogą w nich uczestniczyć wszyscy pełnoletni mieszkańcy naszego kraju. Wybory odbywają się na zasadzie reprezentacji proporcjonalnej, czyli zależnej od wielkości państwa. Oznacza to, że w 2019 roku 52 posłów z naszego kraju wyślemy do Brukseli. Przystąpią oni do do różnych partii unijnych w zależności od tego, jakie mają poglądy. Obywatele pójdą do urn w 13 okręgach wyborczych.

Trzeba też wiedzieć, że wybory do Europarlamentu to jedyne wybory w Polsce, które reguluje ustawa, a nie Konstytucja. Czterema zasadami wyborów są:

  • wolność wyboru
  • powszechność
  • bezpośredniość
  • tajność głosowania

Od tego, kogo wybierzemy, zależy to, jak będą reprezentowane nasze interesy w unii. Koniecznie weźmy więc udział w wyborach 26 maja.

Najnowsze