Elżbieta II - śmierć, koronacja, dzieci, wnuki, prawnuki, następca, wiek, młoda, podróże

i

Autor: pixabay Elżbieta II - śmierć, koronacja, dzieci, wnuki, prawnuki, następca, wiek, młoda, podróże

Elżbieta II nie żyje. Królowa Wielkiej Brytanii napisała piękną historię

Elizabeth Alexandra Mary, czyli Elżbieta II nie żyje. Smutna dla świata, ale przede wszystkim dla Brytyjczyków informacja, zalała media 8 września 2022. Wcześniej pojawiały się niepokojące wiadomości o nagłym pogorszeniu stanu zdrowia królowej.

Spis treści

  1. Elżbieta II nie żyje - śmierć Królowej
  2. Elżbieta II - kto następcą tronu?

Elżbieta II nie żyje, o czym dowiedzieliśmy się 8 września 2022. Królowa Wielkiej Brytanii miała 96 lat i aż przez ponad 70 lat utrzymywała się na tronie. Śmierć Elżbiety II wstrząsnęła Brytyjczykami, ale również osobami śledzącymi królewską rodzinę. Smutną wiadomość oficjalnie przekazał Pałac Buckingham. Wcześniej informowano o nagłym pogorszeniu się stanu zdrowia i konieczności pilnej opieki lekarzy. Do rezydencji momentalnie przetransportowali się najbliżsi królowej. Pojawił się brytyjski następca tronu książę Karol wraz żoną księżną Camillą oraz jego syn książę William. Jeszcze dwa dni przed śmiercią, 6 września 2022, królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów przyjęła rezygnację Borisa Johnona z funkcji premiera, a także przyjęła nową szefową brytyjskiego rządu, Liz Truss. Królowa Elżbieta 2 zmarła w zamku Balmoral w Szkocji.

Wojna na Ukrainie trwa już pół roku. Barbarzyństwo Kremla nie ustaje

Elżbieta II nie żyje - śmierć Królowej

Śmierć Elżbiety II wywołała smutek. Wielka Brytania jest w ogromnej żałobie, a wyrazy współczucia wysyłają prezydenci państw w Europie. Elżbieta II została zaprzysiężona na Królową Wielkiej Brytanii 6 lutego 1952. Oprócz godności królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej była również głową 14 innych państw: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona. W kwietniu 2021 pożegnała męża, Filipa Mountbattena.

Elżbieta II - kto następcą tronu?

Elżbieta II nie żyje, a na jej miejscu zasiądzie zapewne jej pierwszy syn. Karol, czyli aktualnei książę Walii. Dzieci Królowej Elżbiety, to:

  • Karol (ur. 14 listopada 1948), książę Walii, następca tronu
  • Anna (ur. 15 sierpnia 1950), księżniczka królewska, żona Marka Phillipsa, następnie Timothy’ego Laurence’a
  • Andrzej (ur. 19 lutego 1960), książę Yorku
  • Edward (ur. 10 marca 1964), hrabia Wesseksu
Sonda
Czy zasmuciła Cię wiadomość o śmierci Elżbiety II?

Królowa rządziła dłużej niż jakikolwiek inny monarcha w brytyjskiej historii, stając się bardzo kochaną i szanowaną postacią na całym świecie. Co więcej podróżowała częściej i dalej niż jakikolwiek inny monarcha podejmując przy tym wiele historycznych wizyt za granicą. Pałac Buckingham pisał o Królowej, jako o osobie znanej z poczucia obowiązku i poświęcenia się życiu w służbie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE