Egzamin na prawo jazdy droższy! Zmiany wchodzą już 1 STYCZNIA

2022-12-29 11:13
Prawo jazdy
Autor: k_kapica_afk/Polska Press/East News

Szykujesz się do egzaminu na prawo jazdy? Lepiej zapoznaj się ze zmianami, jakie będą obowiązywać od przyszłego roku. Już 1 stycznia 2023 roku w życie wchodzi nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami. Nowe przepisy wprowadzają między innymi inne opłaty za egzaminy na prawo jazdy w zależności od kategorii i... miejsca zamieszkania.

Prawo jazdy w 2023 roku będzie droższe? Tak można wywnioskować z nowych przepisów, które wejdą w życie już 1 stycznia. Egzamin umożliwiający kierowanie pojazdami określany jest jako jedno z najbardziej stresujących przeżyć w całym życiu. Młodzi ludzie szybko decydują się jednak na przystąpienie do niego, bowiem posiadanie ważnego dokumentu i umiejętności zdobyte podczas lekcji nierzadko okazują się być bardzo przydatne w dorosłości. Przeglądając oferty pracy, regularnie można natrafić na takie, które wręcz wymagają posiadania prawa jazdy danej kategorii. Jak można dowiedzieć się z nowelizacji ustawy z 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami, od 2023 roku wysokość opłaty za przeprowadzenie egzaminu państwowego na prawo jazdy określi sejmik województwa, co oznacza, że ceny będą mogły być różne w zależności od miejsca zamieszkania. Mowa o znacznie wyższych kwotach. Przed nowelizacją opłata za egzamin teoretyczny wynosiła 30 złotych, natomiast za egzamin praktyczny trzeba było zapłacić ich 140. Co czeka nas od 01.01.2023?

Uderzenie ciepła w Sylwestra. Na termometrach nawet kilkanaście stopni!

Roksana Węgiel vs. HITY 2005

Prawo jazdy 2023 - CENA

Wszystko wskazuje na to, że od stycznia 2023 roku należy spodziewać się tego, że za egzamin na prawo jazdy zapłacimy więcej. Zgodnie z nowelizacją ustawy z 2011 roku ceny ma ustalać sejmik województwa.

Wysokość opłaty za przeprowadzenie egzaminu państwowego określa sejmik województwa, w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego, przy czym wysokość opłaty za przeprowadzenie części teoretycznej egzaminu w zakresie uprawnień każdej kategorii prawa jazdy nie może przekroczyć 50 zł, a zaprzeprowadzenie części praktycznej:

1. 200 zł w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T albo uprawnienia do kierowania tramwajem;

2. 250 zł w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E.

Sonda
Czy masz prawo jazdy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze