Czy nauczyciel może zabrać telefon? Jakie jest prawo w szkole?

i

Autor: Karol Porwich/East News Czy nauczyciel może zabrać telefon? Jakie jest prawo w szkole?

Czy nauczyciel może zabrać telefon? Jakie jest prawo w szkole?

2022-04-05 9:24

Telefon w szkole to codzienność polskich uczniów. Wiele osób, z pomocą internetu, rozwiązuje na przerwach zadania, a jeszcze inni słuchają muzyki, czy chociażby kontaktują się z rodzicami. Co jeśli robią to w trakcie lekcji? Czy nauczyciel może im zabrać urządzenie? Przekonajcie się i sprawdźcie szczegóły już teraz.

Spis treści

  1. Czy nauczyciel może zabrać telefon? [ZASADY]
  2. Kiedy nauczyciel może zabrać telefon?

Czy nauczyciel może zabrać telefon? Wiele osób zastanawia się, jakie są zasady w szkole i czy faktycznie wychowawca może im zabrać sprzęt. Wokół tego tematu zrobiło się bardzo głośno przez naukę w trybie na odległość. Uczniowie, podczas roku szkolnego 2020/2021, praktycznie cały czas uczyli się zdalnie i korzystali z telefonów, tabletów, czy przede wszystkim komputerów. Bardzo często dzieci, ale również młodzież często z przyzwyczajenia, wyciąga smartfona na lekcji. Uczący się szukają zazwyczaj odpowiedzi na różne zagadnienia w wyszukiwarce, czy też na szybko rozwiązują zadania domowe. Niewątpliwie irytuje to nauczycieli, którzy wolą, by uczniowie weryfikowali i nabywali wiedzę z książek.

Kiedy wakacje 2022? Ile zostało do końca roku szkolnego?

Sonda
Czy telefony w szkole powinny być zakazane?
ESKA LIVE - GRAMY DLA UKRAINY | Viki Gabor zaśpiewała na żywo!

Czy nauczyciel może zabrać telefon? [ZASADY]

Zabranie telefonu przez nauczyciela jest możliwe? Czy nauczyciel może zabrać smartfona podczas lekcji lub w czasie przerwy? W statucie szkoły może widnieć znaczący zapis o zakazie używania ze sprzętu elektronicznego. Jeśli uczeń złamie zakaz może otrzymać uwagę, naganę z zachowania albo w najłagodniej może zostać upomniany. Niektórzy nauczyciele idą o krok dalej i rekwirują dziecku smartfona, oddając go dopiero po zakończeniu lekcji. 

Jak się okazuje nauczyciel nie może zabrać uczniowi telefonu, a jedynie poprosić o schowanie lub wyłączenie. Zabranie natomiast jest niezgodne z prawem. W art. 64 pkt 3 Konstytucji RP nie widnieje zapis pozwalający pracownikom oświaty zabierać przedmioty i mienia należące do ucznia. Co więcej, w momencie gdy sprzęt znajduje się w depozycie na czas trwania lekcji, to szkoła bierze odpowiedzialność za ewentualnie poniesione szkody.

Kiedy nauczyciel może zabrać telefon?

Zgodnie z obowiązującym prawem nauczyciel może zabrać telefon dopiero wtedy, gdy pedagog uzyska zgodę rodziców ucznia. Warto jednak zauważyć, że smartfon coraz częściej służy uczniom do nauki i kontaktu z rodzicami.

Wielkanoc 2022 - dni wolne od szkoły i pracy. Kiedy wypadają święta Wielkiej Nocy?