Tureckie seriale, które podbiły serca Polaków. Przypominamy największe hity

2021-03-18 15:45 Adrian Rybak
Elif
Autor: materiały TVP

Tureckie seriale święcą triumfy! Kilka lat temu produkcje znad Bosforu niespodziewanie podbiły serca widzów z całego świata. Ten fenomen dotarł także do Polski. Zaczęło się od historycznej telenoweli o sułtanie. Z czasem pojawiły się także inne propozycje. Teraz oglądanie tureckich seriali stało się codzienną rutyną wielu osób. Przypominamy ulubione tytuły polskich widzów.

Tureckie telenowele zawitały na antenie Telewizji Polskiej w 2014 roku. Wtedy wyemitowano pierwszy odcinek Wspaniałego stulecie. Serial trafił do naszego kraju, kiedy w innych państwach odnosił już spektakularne wyniki oglądalności. Tak też stało się u nas. Była to opowieść o życiu na dworze osmańskim w okresie panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego, czyli najdłużej panującego sułtana w historii Imperium Osmańskiego. Choć serial nawiązywał do tureckiej historii, wiele wątków było fikcją. Najbardziej widzom przypadły do gustu losy żon Sulejmana. Ulubienicą była pochodząca z Rosji Hurrem, którą grała niemiecka aktorka Meryem Uzerli. Wspaniałe stulecie doczekało się także drugiego sezonu. Ten z kolei opowiadał o sułtance Kosem. Sukces był tak ogromny, że Telewizja Polska zdecydowała się na stworzenie polskiego serialu o podobnej tematyce. Mowa o Koronie królów. Jakie inne seriale z Turcji urzekły Polaków?

Tureckie seriale, które warto obejrzeć

Grzech Fatmagul - opis

Serial opowiada historię młodej dziewczyny o imieniu Fatmagul. Pochodzi z małego tureckiego miasteczka Ildır. Zaręczona była z miejscowym rybakiem Mustafą Nalcalı. Jej życie zostało zrujnowane pewnej nocy, kiedy została zgwałcona przez trzech mężczyzn - Selima, Vurala oraz Erdogana. Na miejscu zdarzenia był także młody milioner Kerim, przyjaciel bandytów. Był jednak zbyt pijany i nie pamiętał tragicznego zdarzenia. Z czasem Fatmagul postanawia zemścić się za gwałt i posądza Kerima o współudział. Serial można było oglądać popołudniami na TVP1. Wiele osób uważa, że miał on duże znaczenie dla mentalności i świadomości kobiet z krajów muzułmańskich.

Elif - o czym jest?

Tytułową bohaterką serialu jest 6-letnia dziewczynka. Jest wychowywana przed matkę i ojczyma, który chce ją sprzedać aby spłacić swoje długi. Z powodu poważnych problemów zdrowotnych matka Elif pozostawia ją w opiece swojej przyjaciółki Ayse. Kobieta walczy o możliwość wychowywania dziecka w swojej rezydencji ukrywając, że jej biologicznym ojcem jest najstarszy syn rodziny. Elif zamieszka w luksusowej posiadłości z dala od matki i bez świadomości, że ma obok siebie swojego prawdziwego ojca. Serial nadal jest emitowany na antenie TVP. Co więcej, już w piątek 19 marca premierę będzie miała nowa telenowela Promyk miłości. Główną rolę gra Isabella Damla Güvenilir, czyli ta sama aktorka, która wcieliła się w postać Elif.

Więzień miłości - fabuła

Główną postacią jest Omer. To mężczyzna, który niezwykle kocha swoją siostrę Ayse i za wszelką cenę chce ją bronić przed złem. Kiedy dowiaduje się, że kobieta ma nawrót choroby nowotworowej, postanawia zrobić wszystko, aby ją uszczęśliwić. Pewnego dnia Ayse poznaje Zehrę i w wyniku niejasnych sytuacji uznaje ją za narzeczoną Omera. On postanawia zawrzeć fikcyjny ślub z dziewczyną, która potrzebuje pieniędzy na leczenie ojca. W ich życiu pojawia się także Alev, która będzie chciała zniszczyć ten związek.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE