Śmierć Zygielbojma w Konkursie Filmów Polskich. Kiedy premiera w kinach?

2021-10-26 16:19 Adrian Rybak
Śmierć Zygielbojma
Autor: Youtube.com/ Monolith Films

Śmierć Zygielbojma został zakwalifikowany do pokazu na 29. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa CAMERIMAGE 2021 w ramach Konkursu Filmów Polskich. To kolejny już sukces filmu i to jeszcze przed oficjalną premierą. Wcześniej pokazywany był w Konkursie Głównym 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Kiedy premiera kinowa?

Śmierć Zygielbojma jest z pewnością jednym z najważniejszych filmów ostatnich lat. To poruszająca, oparta na faktach historia heroicznej walki jednego człowieka – Szmula Zygielbojma, o to, by świat dostrzegł tragedię milionów. Aż trudno uwierzyć, że to pierwszy biograficzny obraz poświęcony temu bohaterowi. Film, który swoją premierę będzie miał 5 listopada, wyreżyserował Ryszard Brylski, muzykę do niego skomponował laureat Oscara Jana A.P. Kaczmarek, a na ekranie zobaczymy plejadę polskich gwiazd (m.in. Wojciech Mecwaldowski, Karolina Gruszka, Aleksandra Popławska, Marcin Bosak) oraz aktorów znanych z zagranicznych produkcji (Jack Roth, Will Brown). Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Film powstał przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej i PISF.

Filmy akcji - TOP 10 filmów trzymających w napięciu

Śmierć Zygielbojma - premiera, zwiastun

Kiedy Śmierć Zygielbojma trafi do kin? Data oficjalnej premiery filmu jest już znana. Dystrybutorzy poinformowali, że produkcja trafi na wielkie ekrany już w piątek 5 listopada. Dostępny jest także zwiastun, który można zobaczyć niżej.

Śmierć Zygielbojma - opis

Londyn 1943. Młody brytyjski reporter (Jack Roth) szuka tematów, które pchnęłyby jego karierę do przodu. Pewnego majowego dnia trafia na sprawę samobójczej śmierci tajemniczego przybysza z Polski. Temat, wydawałoby się, jakich wiele, ale dziennikarz wiedziony przeczuciem postanawia przyjrzeć się losom zmarłego. Wkrótce okaże się, że to historia, która powinna wstrząsnąć całym światem. Szmul Zygielbojm (Wojciech Mecwaldowski) w okupowanej Polsce zostawił rodzinę, by wyruszyć z tajną misją najpierw do Nowego Jorku, a potem do Londynu. Miał przekazać przywódcom zachodniego świata informacje o ogromie zbrodni popełnianych przez Niemców na milionach europejskich Żydów. Starania Zygielbojma zderzyły się z murem obojętności i niezrozumienia. Zdał sobie sprawę, że nie jest w stanie sprawić, by ktokolwiek ruszył na pomoc jego mordowanym braciom, którzy w akcie ostatecznej desperacji chwycili za broń w warszawskim getcie. Załamany swą bezsilnością, poświęcił życie w nadziei, że taka ofiara nie przejdzie bez echa. Teraz jego historia jest w rękach młodego dziennikarza, który spróbuje sprawić, by prawda wreszcie ujrzała światło dzienne.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE