Avatar

i

Autor: 20th Century Fox Licensing/Merch/EAST NEWS

Rewolucja na ekranie. 5 filmów, które na zawsze zmieniły kino

2022-03-23 19:05

Każdy twórca marzy o tym, aby jego dzieło było oryginalne, wyjątkowe i przełomowe. Niektórzy na zawsze zrewolucjonizowali kino. W dzisiejszym zestawieniu przeczytacie o 5 filmach, które nie tylko zmieniły branże filmową, ale wyznaczyły całkowicie nowe trendy.

Filmy, które na zawsze zmieniły kino. Zapewne każdy z nas lubi czasem wyjść do kina lub obejrzeć dobry film na Netfliksie. To idealna odskocznia od szarej rzeczywistości, która dostarcza nam głównie rozrywki, chociaż czasem może również edukować. Co ciekawe, wiele filmów nigdy by nie powstało, gdyby nie produkcje z dzisiejszego zestawienia! To one na zawsze zmieniły oblicze kina i wyznaczyły nowe normy, którymi wielu twórców kieruje się do dzisiaj. Wiecie o jakich tytułach mowa?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Reżyserzy, którzy lubią występować w swoich filmach

Toy Story

Klasyk kina dziecięcego, ale uwielbiany przez miliony dorosłych. To film przełomowy, który zmienił współczesne kino. Toy Story było PIERWSZĄ animacją w całości wygenerowaną i stworzoną na komputerze. Dzięki temu, szefowie studia Pixar stali się najważniejszymi graczami w Hollywood i wyznaczyli nowe trendy. Prawie wszystkie inne studia zaczęły brać z nich przykład i kolejne animacje były tworzone już wyłącznie za pomocą komputera. 

2001: Odyseja kosmiczna

Film Stanleya Kubricka na zawsze zrewolucjonizował kino, a szczególnie gatunek science fiction. Gdyby nie ten tytuł, to nie powstałyby nawet „Gwiezdne wojny” - czyli jedna z najważniejszych serii w światowej kinematografii. „Odyseja kosmiczna” zaskakuje realizmem nawet dzisiaj, a przypomnijmy, że film miał swoją premierę w 1968 roku! Produkcja została uznana przez wielu krytyków za jedno z najwybitniejszych dzieł w historii.

Sonda
Jak najczęściej oglądasz filmy i seriale?

Muppety

Kojarzycie sceny po napisach? Dzisiaj pojawiają się prawie w każdym filmie. Niewiele osób wie, ale wszystko zaczęło się od „Muppetów”. To właśnie one jako pierwsze pokazywały krótkie fragmenty po skończonym seansie.

Władca Pierścieni

Gollum, w którego rolę wcielał się Andy Serkis, był niezwykle przełomowy dla branży filmowej. Nie chodzi jednak o samego bohatera, tylko o sposób w jaki go stworzono. Aktor musiał występować w specjalnym kostiumie do przechwytywania ruchu. Chociaż już wcześniej eksperymentowano z takimi zabiegami (np. w Gwiezdnych wojnach), to dopiero twórcy „Władcy Pierścieni” potrafili przechwycić ruch w czasie rzeczywistym. 

Avatar

Avatar to pierwszy tytuł, który sprawdził się jako film 3D. Wcześniej swoich sił w trójwymiarze próbowali IMAX i Disney, ale żadna z ich produkcji nie została w pamięci widzów jak Avatar. Film został wykonany przy użyciu przełomowych technik filmowych - np. wykorzystano nowoczesne kamery 3D, wiernie naśladujące sposób, w jaki ludzkie oczy widzą przestrzeń, zmieniając odległość pomiędzy obiektywami różniącymi się kątem patrzenia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE