Pod Jeleniem - Chojnów. Kuchenne rewolucje pomogły? Czy restauracja nadal istnieje?

2021-02-25 12:51 AW
Kuchenne rewolucje
Autor: Materiały Prasowe

W poniemieckim miasteczku na Dolnym Śląsku, Chojnowie, znajdowała się restauracja „Niebieski Parasol”. Jej właścicielką to pani Małgosia, która była jednocześnie dyrektorem ośrodka rehabilitacyjnego dla osób starszych. Początkowo lokal miał być zapleczem kuchennym dla podopiecznych ośrodka, z czasem jednak postanowiono otworzyć go również dla mieszkańców Chojnowa. Niestety goście z zewnątrz niezbyt chętnie tu zaglądają. Pani Małgosia winiła za to swój personel, głównie kuchenny. Twierdziła, że kucharki gotują niesmacznie i bez pomysłu.

Pod Jeleniem - Chojnów. Kuchenne rewolucje pomogły? Czy restauracja nadal istnieje? Pracownice o wszystko oskarżały czepialską panią dyrektor. Zła atmosfera wpływała na to, że nikt nie może się zmobilizować do lepszej pracy. Złoty środek dla skłóconych kobiet może znaleźć tylko Magda Gessler. Czy udało jej się uratować to miejsce?

Pod Jeleniem - Chojnów. Kuchenne rewolucje pomogły? Czy restauracja nadal istnieje?

Odcinek z Chojnowa premierowa wyemitowany był w piątym sezonie Kuchennych rewolucji, 26 kwietnia 2012 roku. Magda wróciła do tego miejsca cztery tygodnie od przeprowadzonej rewolucji. Restauratorka wskazała na kilka niedociągnięć zaserwowanych jej dań, jednak ogólnie bardzo pochwaliła wprowadzone zmiany. Magda Gessler pogratulowała właścicielce i powiedziała, że Pod Jeleniem będzie bardzo udanym miejscem.

Jak wynika z informacji w Google i opinii gości, restauracja Pod Jeleniem funkcjonowała przez dość długi czas po udziale w Kuchennych rewolucjach. Mimo że opinie na temat jedzenia były bardzo mieszane, klienci odwiedzali to miejsce. Niestety, na początku 2021 roku w Google widnieje informacja, że lokal jest zamknięty na stałe, a ostatnie recenzje Pod Jeleniem pochodzą z 2020 roku. 

Złodzieje polują na te marki samochodów | ESKA XD #016
NAJNOWSZE