Pierwszy turecki serial w Polsce. Pamiętacie produkcję, od której wszystko się zaczęło?

2021-07-22 13:38 Alicja Wójcik
Wspaniałe Stulecie
Autor: Materiały TVP

Tureckie seriale w polskiej telewizji biją rekordy popularności już od wielu lat. Przedstawione w nich historie są niezwykle wciągające, a Polacy pokochali również pokazywaną w nich turecką kulturę i obyczaje. Oglądalności produkcji znad Bosforu w naszym kraju jest już pewnego rodzaju fenomenem, a każdy kolejny serial, który trafia do emisji, może liczyć na bardzo dużą rzeszę oddanych fanów.

Pierwszy turecki serial w Polsce. Od czego rozpoczął się ten fenomen? W polskiej telewizji emitowanych było już wiele produkcji znad Bosforu, a do popularniejszych należą m.in. Elif czy Więzień miłości, którego emisja, ku rozpaczy wielu fanów, zakończyła się na początku 2021 roku. Jednak to żaden z tych seriali nie zapoczątkował popularności tureckich seriali w Polsce.

Pierwszy turecki serial w Polsce. Pamiętacie produkcję, od której wszystko się zaczęło?

Pierwszym serialem znad Bosforu, który tak wciągnął polskich widzów, była kostiumowa produkcja zatytułowana Wspaniałe stulecie. Opowiada o życiu sułtana Sulejmana Wspaniałego, najdłużej panującego władcy Imperium Osmańskiego i jego miłości do pięknej Roksolany, niewolnicy wziętej w jasyr w dalekim słowiańskim kraju. Pod tureckim imieniem Hürrem („radosna”) zrewolucjonizowała harem w ówczesnym imperium i zapoczątkowała Erę Sułtanek w Turcji. Serial premierowo emitowany był w Turcji w latach 2011-2014, a na ekranach polskich telewizorów zagościł od 2014 roku.

Wspaniałe stulecie składało się łącznie z 4 sezonów, a w polskiej wersji, w której odcinki są podzielone i krótsze niż w oryginale, było ich łącznie 93. Finałowy epizod Wspaniałego stulecia ukazał się w TVP 12 kwietnia 2016 roku. Polska nie była jednak jedynym krajem, w którym widzowie zachwycili się tureckim serialem historycznym - Wspaniałe stulecie emitowane było w ponad 50 krajach na całym świecie! Na fali popularności tej kostiumowej produkcji w polskiej telewizji zaczęły pojawiać się kolejne seriale znad Bosforu, a każdy z nich bije rekordy oglądalności.

Sekrety serialu Królowa i Konkwistador | ESKA XD - Hotplota #27
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE