Oscary

i

Autor: VALERIE MACON/AFP/East News

Oscary 2024

Oscary 2024. Co dostaje się poza statuetką? Ile otrzymują aktorzy?

2024-03-10 18:50

Oscary 2024 to jedno z najważniejszych wydarzeń w światowej kinematografii. 96. ceremonia odbędzie się w nocy z 10 na 11 marca 2024 roku. Jakie wynagrodzenie dostają laureaci poza statuetką? Wyjaśniamy!

Spis treści

  1. Oscary 2024 - Kultowa statuetka
  2. Oscary 2024 - Ile dostają laureaci?

Większość aktorów i twórców filmowych marzy o tym, by na ich półce zagościła statuetka Oscara. Wielu widzów zachodzi w głowę, co oprócz tej „pamiątkowej” statuetki dostają laureaci? Ile otrzymują aktorzy? Oto kilka informacji.

Oscary 2024. Kiedy i gdzie oglądać transmisję z wydarzenia? Kto wystąpi na gali?

Oscary 2024 - Kultowa statuetka

Fani kina, jak i samego wydarzenia, mają z pewnością już swoje typy i wymarzonych laureatów. Wiadomo, że aktorzy i twórcy filmowi odbierają statuetki, ale czy jest coś poza nimi? Dla wielu, sama statuetka jest już bezcenna. Statuetka Oscara przedstawia rycerza opierającego się na dwuręcznym mieczu. Postać stoi na zwiniętej w rolkę taśmie filmowej, która jest złożona z pięciu szprych. Statuetka wykonana jest z brązu i pokryta 24-karatowym złotem. Koszt produkcji jednej figurki waha się w okolicach 500 dolarów. Dla tych, którzy myślą, że można się dorobić na samej statuetce - nic bardziej mylnego! Zanim figura Oscara trafi na aukcję, musi zostać wykupiona od Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej za jednego dolara. Wszystko po to, by zachować jej prestiż.

Oscary 2024 - kto wystąpi na gali? Prowadzący, prezenterzy, gwiazdy

Oscary 2024 - Ile dostają laureaci?

Okazuje się, że statuetka Oscara jest jedynym wyróżnieniem w całej ceremonii. Nikt poza nią nie dostaje bonusów w postaci czeku. Nominowani, którym nie udało się zdobyć statuetki, dostają coś w postaci „nagrody pocieszenia”. Są to zazwyczaj torby z upominkami, gadżetami beauty, bilety podróżnicze i wszelkiego rodzaju vouchery. Nie da się jednak ukryć, że zdobycie nominacji lub samej statuetki jest niezłą „inwestycją w przyszłość”. Aktorzy i aktorki mają szansę dostać się do światowej sławy produkcji i zarobić przy tym oprócz wielkiej sławy,  całkiem pokaźne sumy.

Oscary 2024 to 96. ceremonia wręczenia nagród, które przyznawane są przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Akademia Filmowa liczy około 10 tysięcy członków. W tym roku, do tego elitarnego grona dołączyła polska aktorka - Joanna Kulig. Oscary 2024 odbędą się 10 marca 2024 roku. Transmisja z ceremonii dostępna będzie na platformie Canal+. Gala rozpocznie się o północy czasu polskiego. 

OSCARY 2023 to chyba jakiś żart! Co się wydarzyło na gali filmowej? | To Się Kręci #11

Oscary 2024. Sprawdź, jak dobrze znasz filmy nominowane do nagrody

Pytanie 1 z 10
Kto wyreżyserował film "Barbie"?