Oscary 2019: faworyci. Kto ma szansę na zgarnięcie statuetki?

2018-09-18 15:05
Oscary 2019
Autor: AFP/EAST NEWS/VALERIE MACON

91. gala rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscary 2019 odbędzie się 24 lutego. Kto według ekspertów jest faworytem w wyścigu o tę prestiżową statuetkę? Czy Polska ma szansę na otrzymanie nagrody? Sprawdzamy, co w trawie piszczy. 

Oscary 2019 bez wątpienia będą najważniejszym wydarzeniem filmowym w nadchodzącym roku. Do Dolby Theatre zjadą największe filmowe gwiazdy, aby rywalizować o nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Ceremonia wręczenia statuetek odbędzie się 24 lutego. Kto zgarnie najważniejszą nagrodę? Czy będzie to Polska produkcja? Sprawdzamy, jakie są przewidywania ekspertów. 

Emmy 2018 - wpadki i wzruszające momenty z gali rozdania telewizyjnych Oscarów!

Oscary 2019: kto będzie nominowany?

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej jeszcze nie opublikowała nominacji. Niemniej w sieci już jest gorąco od spekulacji, kto może otrzymać Oscara 2019. Wśród faworytów są jest także Polska. Sprawdziliśmy dla Was, jak mogą potoczyć się nominacje w najważniejszych kategoriach.

Oscary 2019: kategoria Film

Według wstępnych spekulacji do najważniejszej oscarowej kategorii jest typowanych aż 20 filmów. Wśród faworytów pierwsze trzy miejsca zajmują:

- Roma: film opowiadający o konflikcie rodzinnym i hierarchii pośród politycznego chaosu. Młodzi służący pracują dla niedużej rodziny. Jedno z nich będzie musiało stawić czoło druzgocącej prawdzie.

- A Star is Born: Jackson Maine, gwiazdor muzyki country, którego kariera powoli zaczyna upadać. Dlaczego? Ponieważ odkrył talent Ally, nikomu nieznaną piosenkarkę, która coveruje piosenki Edith Piaf. Czy powstanie z tej znajomości romans?

- The Favourite: Anglia jest w stanie wojny z Francuzami. Na tronie zasiada schorowana królowa Anna, a krajem rządzi jej bliska przyjaciółka. Czy poradzą sobie z przygodami, które na nie czekają?

Wśród pozostałych tytułów wymieniane są takie produkcje jak: First Man, BlacKkKlansman, Black Panther, Vice, Widows czy Green Book.

Oscary 2019: kategoria Reżyseria

Kategoria "Najlepszy reżyser" bardzo często pokrywa się z kategorią "Najlepszy film". Bardzo możliwe, że podobnie będzie 24 lutego 2019 roku. Jak donoszą zagraniczne media wśród faworytów do nominacji są: Alfonso Cuaron za film Roma, Bradley Cooper za A Star is Born, Damien Chazelle za film First Man, Barry Jenkins i If Beale Street Could Talk czy Yorgos Lanthimos za film The Favourite.

Zimna wojna – o czym jest nowy film Pawła Pawlikowskiego?

Oscary 2019: kategoria Aktor

W tej kategorii typowanych jest kilkunastu aktorów, natomiast faworytami według plotek są: Bradley Cooper, Christian Bale, Robert Redford, Ryan Gosling, Lucas Hedges czy Rami Malek. Kto z nich dostanie statuetkę 24 lutego 2019? Tego dowiemy się w trakcie gali.

Oscary 2019: kategoria Aktorka

Typy specjalistów w dziedzinie filmu są bardzo proste. Jeżeli w kategorii film i reżyseria pojawia się A Star is Born, to w tej kategorii musi pojawi się Lady Gaga. Obok niej wymieniane są takie nazwiska jak: Melissa McCarthy, Emma Stone, Glenn Close czy Julia Roberts a także Nicole Kidman.

Oscary 2019: czy będą nominowani Polacy?

Według portali branżowych ogromną szansę na nominację w kategorii Film nieanglojęzyczny ma Zimna Wojna Pawła Pawlikowskiego. Według amerykańskiego magazynu filmowego The Playlist w gronie faworytek do nominacji w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca znalazła się Joanna Kulig, odtwórczyni głównej roli w Zimnej Wojnie.

Oscary: Polacy ze statuetką

Do tej pory laureatami Oscarów polskiego pochodzenia byli: Leopold Stokowski w 1942, Bronisław Kaper w 1954, Stefan Kudelski w 1979 i 1990, Zbigniew Rybczyński w 1983, Janusz Kamiński w 1994 i 1999, Allan Starski i Ewa Braun w 1994, Andrzej Wajda w 2000, Roman Polański w 2003, Jan A.P. Kaczmarek w 2005, Piotruś i Wilk - film krótkometrażowy w 2008 oraz Ida w 2015 roku.  

Oscary 2019: gdzie i kiedy oglądać?

Oscary 2019 odbędą się 24 lutego 2019 roku. Transmisja na żywo w Polsce będzie możliwa dzięki telewizji Canal+, która ma wyłączność do pokazania gali wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE