Matylda - kadr z serialu TVP

i

Autor: Materiały TVP

seriale

Matylda odc. 1 - streszczenie. Rubin chce wydać Matyldę za swojego syna z pierwszego małżeństwa. Tymczasem na Syberii Biliński wykorzystuje okazję do ucieczki

2024-02-29 8:22

Matylda to najnowszy serial kostiumowy Telewizji Polskiej, który zadebiutuje na ekranach naszych telewizorów w niedzielę, 10 marca 2024 roku. Serial opowiada o zbuntowanej córce powstańca styczniowego. W produkcji, za której reżyserię odpowiada Krzysztof Lang, występują: Maria Kowalska, Małgorzata Buczkowska, Urszula Grabowska oraz Robert Czebotar. Co wydarzy się w pierwszym odcinku Matyldy?

W serialu Matylda ludzkie namiętności przeplatają się z ważnymi wydarzeniami historycznymi. To opowieść o walce o prawa, honor i najwyższą cnotę, jaką jest miłość. W środku toczącej się emancypacji kobiet, współpracy z zaborcą i emigracją zarobkową poznajemy tytułową bohaterkę - niespełna osiemnastoletnią Matyldę Bilińską, córkę byłego powstańca, zamożnego ziemianina zesłanego na Sybir. Młoda szlachcianka nie akceptuje świata takim, jakim jest. Buntuje się wobec utartych reguł i wierzy w to, że może oczekiwać od życia więcej, niż dostaje. Jej postawa nie jest jednak mile widziana w społeczeństwie. To przysporzy jej wielu kłopotów.

Maria Kowalska – gwiazda serialu „Matylda” tęskni za XIX-wiecznym kostiumem

Matylda - odcinek 1

Rok 1878 na Lubelszczyźnie. Siedemnastoletnia Matylda Bilińska uczy się na jednej z lubelskich pensji, ale jej niespokojna i buntownicza natura pragnie czegoś więcej. Właścicielka pensji, Madame Kretoczkin, łapie ją na gorącym uczynku i za mówienie po polsku, czytanie polskiej literatury romantycznej oraz udział w konspiracyjnych zebraniach kobiet, zamierza oddać w ręce policji. W nocy Matylda ucieka z pensji i szuka schronienia w Brzezinie, majątku przyjaciół jej ojca. Matylda jest przekonana, że jej rodzice nie żyją, a Witold Różański jest jej jedynym prawnym opiekunem. Prawda jest inna. Ojciec Matyldy, Tadeusz Biliński, został zesłany na Syberię i pracuje w nieludzkich warunkach w kamieniołomach. Przybycie Matyldy do dworu w Brzezinie nie jest w smak żonie Witolda, Helenie, której uwaga skupiona jest na wydaniu za mąż najstarszej córki. Śliczna i inteligentna Aleksandra, która kocha z wzajemnością Rosjanina - Piotra Sokołowa. Różański nie radzi sobie najlepiej jako gospodarz majątku i jest mocno zadłużony u Maurycego Rubina. Bogaty Rubin czuje się panem i władcą okolicy.

Żyje w pałacu z młodą żoną oraz chorującą na serce córeczką Urszulką. Przyjazd Bilińskiej nie uchodzi jego uwagi. Wymyśla na poczekaniu intrygę - chce wydać Matyldę za swojego syna z pierwszego małżeństwa, Michała. Żyje on nie tylko w cieniu swojego ojca, ale odczuwa przed nim strach i ożenek nie wydaje się mu szczęśliwym rozwiązaniem. Chłopak nie ma jednak odwagi zaprotestować. Plany Rubina popiera Helena Różańska, która liczy na to, że nie tylko pozbędzie się z domu niechcianego gościa, ale jeszcze skorzysta na tym finansowo. A pieniądze jej są pilnie potrzebne na wyprawienie wystawnych zaręczyn Aleksandry. Tymczasem na Syberii Biliński wykorzystuje okazję do ucieczki. Jest jednak z miejsca ścigany nie tylko przez Rosjan, ale swojego największego wroga - Rubina. Przed laty, w czasach powstania styczniowego, zadenuncjował go i przejął po nim pałac. Matylda podczas jazdy konnej poznaje młodego i przystojnego wdowca - doktora Bodena, który jej się podoba. On też wydaje się nią zainteresowany. Pierwszej nocy spędzonej we dworze Matylda otrzymuje ostrzeżenie od młodego nieznajomego młodego mężczyzny, który każe jej uciekać z powodu grożącego niebezpieczeństwa.