Kultowy "Znachor" w świątecznej ramówce Kino Polska! Kiedy oglądać?

2022-12-08 11:54 Leon Pietrzak
Znachor
Autor: Materiały prasowe

Wielu widzów zna go na pamięć, ale i tak obejrzy jeszcze raz. Nie ma świąt bez "Znachora"! To kultowy film, który jest stałym punktem ramówek telewizyjnych. Gdzie i kiedy w tym roku będzie można obejrzeć film?

Znachor to historia wybitnego chirurga, Rafała Wilczura, który w wyniku napadu traci pamięć. Po kilkunastu latach życia włóczęgi, pod przybranym nazwiskiem Antoniego Kosiby, osiada na wsi i zyskuje sławę jako znakomity znachor. Film na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza okazał się olbrzymim sukcesem - zgromadził w kinach około 5,7 miliona widzów. Obraz był debiutem aktorskim Artura Barcisia, a Tomasza Stockingera wywindował do statusu gwiazdy (dziś szokuje fakt, że pierwotnie jego rola miała wpaść w ręce bardziej znanego wówczas Daniela Olbrychskiego). Z biegiem lat popularność filmu nie spadała, a telewizyjne powtórki umacniały pozycję „Znachora” jako obowiązkowego elementu celebracji świąt.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nie tylko "Kevin sam w domu". W jakich filmach zagrał Macaulay Culkin?

Ulubione piosenki skoczków narciarskich [Stoch, Żyła, Kubacki] | ESKA XD - Ale to już było! #62

Skąd fenomen Znachora?

Film jest uniwersalną historią i nie nawiązuje bezpośrednio do żadnej świątecznej tradycji. I chyba właśnie dlatego sam się nią stał - towarzyszy polskim rodzinom już od 40 lat, więc już trzy pokolenia wzruszają się, gdy do zeznań na sali sądowej staje Maria Jolanta Wilczur (Anna Dymna). Boże Narodzenie to czas celebrowania tradycji - zostawiamy przy stole wolne miejsce, jemy kapustę z grzybami, ubieramy choinkę, ale również oglądamy te same filmy. I tak, kiedy chcemy się pośmiać, oglądamy „Kevina samego w domu”, potrzebę kina akcji zaspokajamy „Szklaną pułapką”, a wzruszenia niezmiennie dostarczy nam „Znachor”.

Popularność filmu i niekończące się powtórki nie mogły uciec uwadze co kreatywniejszych internautów. Memy inspirowane „Znachorem” można liczyć w setkach. Najwięcej jest tych poświęconych kultowej scenie w sądzie, ale internetowi twórcy korzystają z cytatów z filmu również po to, by skomentować sytuację polityczną czy zakpić z faktu, że produkcję będzie można zobaczyć kilkanaście razy w ciągu kilku świątecznych dni.

Znachor 2022 - gdzie i kiedy oglądać? [DATA]

"Proszę państwa, Wysoki Sądzie. To jest profesor Rafał Wilczur" - na to zdanie czekają miliony widzów w każde polskie święta, bowiem „Znachor” jest stałym punktem ramówek telewizyjnych we wszystkie dni wolne od pracy. Nie zabraknie go również w najbliższą wigilię! Znachor pojawi się 24 grudnia o godzinie 20:00 na kanale Kino Polska.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE