Kultowe teksty z polskich filmów, które na zawsze zapisały się w historii kina

2021-12-03 13:30 Leon Pietrzak
Kariera Nikosia Dyzmy
Autor: PAWEL STEPNIEWSKI/REPORTER /EAST NEWS

W polskiej kinematografii pojawiły się takie dialogi, które przeszły nie tylko do historii, ale również do mowy potocznej. Najlepsze filmowe cytaty, które pamiętamy do dziś, pochodzą głównie ze starych polskich komedii. Niektóre produkcje powstały nawet kilkadziesiąt lat temu i wciąż bawią do łez, a dialogi w żaden sposób się nie zestarzały. Dzisiaj przyjrzymy się najbardziej kultowym tekstom z polskich filmów. Coco jumbo i do przodu!

Kultowe teksty z polskich filmów, które na zawsze zapisały się w historii kina. Polskie filmy są przepełnione genialnymi dialogami, a niektóre z nich stały się nieśmiertelne i są cytowane aż do dziś! Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że używamy ich każdego dnia. Stare polskie komedie są ponadczasowe i potrafią bawić każde kolejne pokolenia. Chłopaki nie płaczą, Kiler, Dzień świra... można tak wymieniać wszystkie kultowe produkcje i w każdej by się znalazł przynajmniej jeden tekst, który cytowany jest nawet dzisiaj.

Kiler i Kiler-ów 2-óch

"Tu Ryba, wzywam cię, Akwarium". Scenariusz tego filmu jest przepełniony kultowymi dialogami i śmiało można go w całości zacytować. Gangsterska komedia Juliusza Machulskiego to genialna obsada i znakomity humor. Kto nie zna tekstów Siary, Jurka Kilera i komisarza Ryby, niech pierwszy rzuci kamieniem.

Memory, find… Siara. I wszystko jasne!

– Nie zamawiałam pizzy.

– Jestem z policji.

– Policji też nie.

– Panowie, ale to jest jakaś pomyłka!

– Pomyłka... moja żona miała na drugie „Pomyłka”.

Czy tobie czasem, Wąski, sufit na łeb się nie spadł?

Gdzie on z tom gitarrom?!

Sonda
Czy współczesne komedie bawią tak samo jak klasyki?

Chłopaki nie płaczą

Jest tu jakiś cwaniak? Komedia Olafa Lubaszenki powstała w 2000 roku i do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością. W obsadzie, m.in. Pazura, Zbrojewicz, Mazur, Stuhr, Milowicz i legendarny Bohdan Łazuka. Każda scena zapisała się na kartach historii polskiej kinematografii, a scenariusz gwarantuje mocny zastrzyk dobrego humoru. A, i pamiętaj, jak będą chcieli iść do muzeum lotnictwa, to zabierz ich do muzeum lotnictwa ;)

Dawno temu ja też zaufałem pewnej kobiecie, wtedy dałbym sobie za nią rękę uciąć. I wiesz, co... I bym teraz nie miał ręki.

A historii tego swetra i tak byś nie zrozumiał.

Jestem synem króla sedesów. To wysoko postawiona poprzeczka

Sami swoi

Kultowy film komediowy z 1967 roku, który bawi do dziś. Andrzej Młynarczyk napisał genialny scenariusz, a role Kargula i Pawlaka zostały świetnie zagrane przez aktorów. Młodsi widzowie mogą nie kojarzyć "Samych swoich", ale starsi już na pewno znają.

Kargul, podejdź no do płota!

Ona się prędzej diabła spodziewa jak mnie z gromnicą.

Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie.

PSY

W imię zasad... Pasikowski stworzył kolejne legendarne dzieło, które jest przepełnione kultowymi tekstami. Pewnie o niektórych z nich pamiętamy tylko dlatego, że wypowiadał je genialny Bogusław Linda. Usta w podkowę, obojętność w głosie i wyraz twarzy Franza Maurera tylko dopełniały wypowiadane przez niego kwestie.

Nie chce mi się z tobą gadać

A kto umarł, ten nie żyje.

- Myślisz, że nie kłamał?

- Z akumulatorem na jajach jeszcze nikt nie kłamał...

Kariera Nikosia Dyzmy

Film w reżyserii Jacka Bromskiego szybko podbił serca wszystkich polskich widzów. To produkcja, którą trzeba obejrzeć. Do tego z gwiazdorską obsadą! A w niej: Cezary Pazura, Andrzej Grabowski, Anna Przybylska, Ewa Kasprzyk, czy Krzysztof Globisz. Jeżeli mówimy o kultowych dialogach, to Kariera Nikosia Dyzmy musiała pojawić się w tym zestawieniu.

Dżentelmen nie pije przed południem.

Jakbym miał czytać wszystko, co mi pan położył na biurku, to ja bym nie zdążył się wysikać.

Żeby tak się stało, żebym nie musiał ciepłej pić!

Najlepsze teksty z polskich filmów

Znakomitych filmowych cytatów jest tak dużo, że nie sposób napisać o wszystkich. Mamy przecież genialną Seksmisję, gdzie dowiadujemy się, że Kopernik była kobietą. Jest genialny Miś, Rejs i Dzień świra, w którym Marek Kondrat uczy języka angielskiego. Lista jest bardzo długa, Marian, jakby luksusowa. Pewne rzeczy się nie starzeją, a nawet są jak wino. I tak jest z polskimi filmami. A jaki jest Wasz ulubiony tekst z polskiego filmu?

ESKA XD #037 - GENZIE, WIEDŹMIN, ELIF, STOCH
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE