Horror sakralny - najlepsze filmy z gatunku, który podbija kina [18+]

2019-04-10 14:15
Zakonnica
Autor: Wiese/FaceToFace/REPORTER Zakonnica

Horrory, których fabuła skupia się na egzorcyzmach, opętaniach czy nawiedzonych demonach, biją ostatnio rekordy popularności. Dużą zasługę ma w tym sukces filmu Obecność, w którego drugiej części straszyła przerażająca zakonnica. Jednak horrory sakralne powstawały też znacznie wcześniej. Niektóre z nich wpisały się już w kanon filmów grozy.

Horror sakralny - które filmy z tego gatunku są warte obejrzenia? Filmy, które się do niego zaliczają, przez wiele osób uważane są za najstraszniejsze z tego prostego powodu, że ich fabuła opiera się na zjawiskach paranormalnych i nie do końca wyjaśnionych. Czyli wydarzenia, które oglądamy na ekranie, teoretycznie naprawdę mogą mieć miejsce. A jeśli dodamy do tego fakt, że część z tych filmów rzekomo oparta jest na faktach, mamy przepis na świetny horror.

Egzorcysta (1973)

To jeden z pierwszych filmów z tego gatunku, przez wielu krytyków uważany za jeden z najlepszych horrorów wszech czasów. Kilkunastoletnia dziewczynka przejawia objawy opętania, a kiedy lekarze nie są w stanie jej pomóc, matka prosi o pomoc księdza. Księża, którzy są przekonani, że dziewczynka jest opętana przez diabła, muszą stoczyć walkę z demonami. Podstawą do stworzenia scenariusza była prawdziwa historia chłopca z 1949 roku.

Zakon świętej Agaty (2018)

„Nie muszę ci tłumaczyć, jak zły jest świat” – mówi siostra przełożona przyjmując do zakonu Mary, młodą, ciężarną kobietę, która szuka schronienia w klasztorze na prowincji stanu Georgia. Zakonnice obiecują jej pomoc, ale w zamian oczekują bezwzględnego przestrzegania reguł zgromadzenia i wyrzeknięcia się zepsucia, jakie niesie ze sobą „zewnętrzny świat”. Mary przystaje na te warunki, widząc tam idealne miejsce dla narodzin dziecka. Z czasem jednak to, co wydawało się bezpiecznym azylem, zaczyna odsłaniać swoją prawdziwą, przerażającą naturę.

Dziecko Rosemary (1968)

Film Romana Polańskiego nakręcony na podstawie powieści Iry Levina o tym samym tytule. Opowiada o młodej ciężarnej kobiecie, w której życiu zaczynają dziać się bardzo niepokojące, niewyjaśnione wydarzenia. Szybko dochodzi ona do wniosku, że nosi w sobie dziecko diabła.

Omen (1976)

Gdy kobieta rodzi w szpitalu martwe dziecko, jej mąż, uznany dyplomata, obawiając się o jej zdrowie psychiczne, postanawia zataić przed nią ten fakt. Za namową spotkanego w szpitalu księdza zgadza się zaadoptować noworodka, którego matka zmarła w szpitalu, nie mówiąc swojej żonie o podmianie dzieci. Nie wie jednak, że jego nowy syn jest samym Antychrystem.

Zakonnica (2018)

Horror jest spin-offem drugiej części filmu Obecność, w której poznaliśmy demoniczną zakonnicę. Fabuła filmu skupia się na historii księdza, który zostaje wysłany do klasztora w Rumunii, aby wyjaśnić sprawę samobójstwa młodej zakonnicy. Dość powiedzieć, że filmik reklamujący horror był tak straszny, że został usunięty z YouTube'a.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE