Dzieci, które dostały Oscara. Jak potoczyły się ich kariery?

2020-03-25 18:08
Anna Paquin
Autor: East News

Odniesienie ogromnego sukcesu jako aktor dziecięcy może być zarówno błogosławieństwem i przepustką do wielkiej kariery, jak i przekleństwem. Sława i popularność dla tak młodej osoby może być bardzo trudna do udźwignięcia. Przykładem na to jest chociażby uwielbiany jako Kevin sam w domu Macaulay Culkin, który sukces przypłacił bardzo drogo, a wyjście na prostą zajęło mu lata.

Dziecięcy aktorzy wyróżnieni Oscarem poradzili sobie z tak dużym sukcesem? W ich wypadku otrzymanie najważniejszej statuetki w branży filmowej stało się możliwością podbicia Hollywood, czy wręcz przeciwnie, po spektakularnej wygranej cały świat o nich zapomniał? Przez pewien czas Akademia Filmowa przyznawała również Juvenile Award, czyli honorową statuetkę dla aktorów poniżej 18 roku życia, jednak w tym newsie skupimy się wyłącznie na tych, którzy otrzymali Oscara w 'dorosłych' kategoriach.

Dzieci, które dostały Oscara. Jak potoczyły się ich kariery?

Najmłodsza laureatka Oscara to Tatum O'Neal. Miała zaledwie 10 lat, gdy w 1974 roku otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej w filmie Papierowy księżyc. O'Neil do dzisiaj jest najmłodszą laureatką Oscara w historii. Pochodzi ona z aktorskiej rodziny, a w filmie Papierowy księżyc partnerowała swojemu ojcu, Ryanaowi O'Neilowi. W latach 70. była jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd młodego pokolenia. Niestety, cenę sławy przypłaciła uzależnieniem od używek i kilkoma terapiami odwykowymi, co opisała w autobiografii, która ukazała się w 2004 roku. Książka ta wstrząsnęła opinią publiczną, O'Neil przedstawiła w niej swojego ojca jako tyrana, opisała też wiele traumatycznych historii ze swojego dzieciństwa.

Zdecydowanie więcej szczęścia miała Anna Paquin, która w wieku 11 lat otrzymała Oscara za drugoplanową rolę w kostiumowym melodramacie Fortepian. Film, który ukazał się w 1993 roku, faktycznie był dla niej trampoliną do kariery, która trwa do dziś. Paquin była pięciokrotnie nominowana do Złotego Globu, a w 2008 udało jej się wygrać dzięki roli w serialu Czysta Krew. Bardzo duży rozgłos przyniosła jej rola głównej bohaterki w dramacie Dzieci Ireny Sendlerowej z 2009 roku. Z okazji premiery tego filmu Paquin przyjechała nawet do Polski. Paquin cały czas jest aktywna zawodowo, gra w filmach, a często można usłyszeć ją także w rolach dubbingowych.

Patty Duke swojego Oscara za najlepszą drugoplanową rolę żeńską otrzymała jako szesnastolatka w 1963 roku. Co ciekawe film Cudotwórczyni, który przyniósł jej statuetkę, był dziewiątym w jej karierze! Duke od dziecka była wychowywana na gwiazdę, a przez całe życie zagrała łącznie w niemal 100 filmach i ponad 40 serialach. Była czterokrotnie nominowana do Złotego Globu, z czego dwa razy udało jej się wygrać. Duke była aktywna zawodowo aż do śmierci, zmarła w 2016 roku z powodu sepsy, mając 69 lat.

Filmy, których jeszcze nie widziałeś. Te tytuły warto nadrobić: #zostańwdomu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

NAJNOWSZE