Hollywood

“Diuna 2”: Austin Butler zachwycił wszystkich swoim występem. Gdzie wcześniej zagrał?

2024-03-01 16:51

“Diuna 2” hula już po kinach i zgarnia doprawdy wyśmienite recenzje. Wiele pochwał kierowanych jest w stronę “nowego nabytku” obsadowego, czyli Austina Butlera, który występuje tu jako jako Feyd-Rautha Harkonnen – jeden z głównych złoczyńców całej tej opowieści. A jeśli mimo tony charakteryzacji, jego twarz wydała wam się dziwnie znajoma to wiedzcie, że nie bez przyczyny.

“Diuna 2” – o czym jest film?

Po wydarzeniach z pierwszej odsłony Paul Atryda (Timothée Chalamet) połączy swój los z Chani (Zendaya) i nawiąże sojusz z Fremenami, tym samym wypowiadając wojnę spiskowcom, którzy wymordowali mu bliskich. Niestety zmuszony będzie wybrać pomiędzy miłością swojego życia, a losem wszechświata i boleśnie przekona się, że brzemię wybrańca należy do wybitnie ciężkich.

SPRAWDŹ TEŻ: “Diuna: część druga” wcale nie jest arcydziełem (RECENZJA)

W obsadzie, poza wspomnianą dwójką, znaleźli się m.in. Rebecca Ferguson, Josh Brolin, Dave Bautista, Javier Bardem, Stellan Skarsgård, Florence Pugh, Christopher Walken i Austin Butler kreujący postać złowieszczego siostrzeńca barona Harkonnena, imieniem Feyd-Rautha. I to właśnie jego kreacja jest tą, która zgarnia największe (w pełni zasłużone) laury. Niektórzy internauci pokusili się wręcz o stwierdzenie, że to najlepsza rola czarnego charakteru od czasu Jokera Heatha Ledgera – to, czy rzeczywiście tak jest, niech każdy oceni we własnym zakresie. My tymczasem przyjrzyjmy się dotychczasowej filmografii Butlera.

Austin Butler – w jakich filmach i serialach zagrał gwiazdor “Diuny 2”?

Austin Butler, podobnie jak Zendaya i wiele innych osób z ich pokolenia, zaczynał jako gwiazda Disney Channel i Nickelodeon. Potem zaczął grywać m.in. w serialach stacji The CW – mogliśmy go zobaczyć choćby w “Drugiej szansie” emitowanej w latach 2010-2011 i “Pamiętnikach Carrie” (prequelu “Seksu w wielkim mieście”), gdzie wcielił się w rolę ukochanego głównej bohaterki, Sebastiana. To właśnie “Pamiętniki Carrie” i późniejsze “Kroniki Shannary” przyniosły mu względną rozpoznawalność, ale drzwi do Hollywoodzkiej kariery otworzyły się dopiero nieco później.

W 2019 roku Butler zagrał drugoplanową rolę w filmie Jima Jarmuscha pt. “Truposze nie umierają” i jeszcze w tym samym roku zaliczył epizod w “Pewnego razu... w Hollywood” Quentina Tarantino, gdzie wystąpił jako członek bandy Mansona, Tex Watson.

Dwa lata później nastąpił wreszcie wielki przełom, kiedy to na ekranach kin zawitał “Elvis” z Austinem Butlerem w roli głównej. Rola króla rock’n’rolla przyniosła mu szereg nagród, w tym Złoty Glob i BAFTA, a także nominację do Oscara (przegrał jednak z Brendanem Fraserem). Ostatnio zaś mogliśmy podziwiać Austina w głośnym serialu platformy Apple TV+ pt. “Władcy przestworzy”, w którym epizod zagrała też Joanna Kulig.

Najlepsi złoczyńcy w dziejach kina. TOP 5 ekranowych antagonistów

Film "ELVIS" - co było prawdą, a co fikcją? 10 FAKTÓW I MITÓW | To Się Kręci #10