Czułem się jakbym grał w SZÓSTYM ZMYŚLE! - Marcin Dorociński o filmie Lęk Wysokości

2012-03-22 14:09
Foto
Autor: eska.pl/cinema Ilustracja zastępcza

20 kwietnia na ekrany polskich kin trafi "Lęk wysokości" - najlepszy debiut Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, wielokrotnie nagradzany obraz nominowanego do Oscara Bartosza Konopki. "Kiedy zobaczyłem ten film, długo nie mogłem dojść do siebie." - mówi odtwórca głównej roli, Marcin Dorociński.

Dorociński przyznaje, że praca przy "Lęku wysokości" była dla niego wyjątkowo silnym przeżyciem. I chociaż ostatni klaps na planie padł ponad dwa lata temu, on wciąż pamięta każdy dzień zdjęciowy: "Na początku grudnia kręciliśmy w dawno nieużywanym, zimnym budynku. Czułem się wtedy jak w "Szóstym zmyśle", bo gdy graliśmy, z naszych ust leciała para. Odczytałem to jako sugestywną metaforę. Jakbyśmy byli w niebie... lub piekle." - wspomina aktor.

W "Lęku wysokości" Dorociński zagrał prezentera telewizyjnego, którego świetlaną karierę i poukładane życie rodzinne zakłóca wiadomość o poważnych problemach ojca - w tej roli Krzysztof Stroiński, laureat Polskiej Nagrody Filmowej - Orła za wybitną kreację w "Rysie". Doborową obsadę filmu dopełniają: zdobywczyni Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, Magdalena Popławska, Dorota Kolak i Anna Dymna.

Zrealizowany w Studiu Munka, pod artystycznym patronatem Agnieszki Holland, "Lęk wysokości" to debiut fabularny Bartosza Konopki, jednego z najczęściej nagradzanych polskich reżyserów młodego pokolenia; twórcy nominowanego do Oscara "Królika po berlińsku". Film został wyróżniony w trakcie 36. FPFF w Gdyni zdobywając nagrodę dla najlepszego debiutu oraz statuetkę za najlepszą charakteryzację. Na swoim koncie ma również Nagrodę Złotej Rybki dla najlepszego filmu polskiego zdobytą w trakcie 38. Ińskiego Lata Filmowego oraz specjalne wyróżnienie jury 60. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Mannheim-Heidelberg za zdjęcia Piotra Niemyjskiego.

"Lęk Wysokości" w kinach od 20 kwietnia

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE