Serial 1670

i

Autor: materiały Netflix

cytaty z "1670"

Cytaty z „1670”, które pokochali Polacy. Komedia rodem z Barei?

2024-03-07 10:13

Polski serial "1670" to parodia życia współczesnych Polaków, która ukryta jest pod szlacheckim surdutem. Bohaterem komedii jest upadły sarmata Jan Paweł Adamczewski, który za wszelką cenę chce być najsłynniejszym Janem Pawłem w historii Polski. Jego cytaty, pozostaną z nami na długo. Niektóre wejdą zapewne do codziennego użytku, podobnie jak cytaty z filmów Barei.

Serial "1670" opowiada o losach zubożałej rodziny szlacheckiej, która mieszka we wsi Adamczycha. Głównym bohaterem historii jest Jan Paweł Adamczewski, w którego wcielił się znany polski aktor - Bartłomiej Topa. Istna parodia zaczyna się już od samego wstępu, w pierwszym odcinku padają słowa, które przewrotnie odnoszą się do dzisiejszych czasów - "Wszystko, co mam, odziedziczyłem sam, a całą resztę osiągnąłem ciężką pracą własnych chłopów". Pełna paradoksów i absurdów oraz ironii komedia, jest uważana za komedię Barei, naszych czasów. Te cytaty Jana Pawła Adamczewskiego, zdecydowanie przejdą do historii!

Najlepsze cytaty Jana Pawła z serialu "1670"

Komiczne i groteskowe teksty, które wypowiada główny bohater - Jan Paweł Adamczewski - rozbrajają widza od samego początku, aż do końca każdego odcinka. Zobaczcie sami!

 • "My, Sarmaci, jesteśmy narodem wybranym"
 • "Jesteś swój chłop, to znaczy mój chłop"
 • "Polowanie to zapraszanie zwierząt do wspólnej aktywności fizycznej"
 • "Będę żył wiecznie, do 50-ki"
 • "Ja panu nie przerywałem!"
 • "Mówi się wziąć, nie wziąść!"
 • "Z pozytywów, to jest nad czym pracować"
 • "Bóg, honor, ojczyzna. Trzy najczęstsze przyczyny śmierci szlachty"
 • "Skoro biorę kąpiel, to musi być pierwsza niedziela miesiąca"
 • "48 za. Jeden przeciw. Mamy demokrację, projekt przepadł" - Adamczewski poprzez liberum veto, doprowadza do tego, że szlachta nie zostaje pokryta 5-procentowym podatkiem, ponieważ "człowiek dorobi się czegoś ciężką pracą swoich chłopów to zabrać mu od razu, taka mentalność!".
 • W momencie, w którym Jan Paweł zastanawia się jak wygrać debatę w sejmiku szlacheckim, jego żona, która jest gorliwą katoliczką mówi: "Wiem, jak wygrać tę dysputę. Pójdziemy do lasu, nazbieramy pęk suchych rózg i całą noc będziemy się chłostać, aby udobruchać stworzyciela". Adamczewski odpowiada jej na to: "Świetnie. Zapiszmy ten pomysł, żeby nam nie wyleciał i myślmy dalej".
 • W drodze na sejmik szlachecki, Jan Paweł zauważa: "Sejmik. Święto demokracji, wszyscy głosują... Poza chłopstwem. Oni nie mogą. Często powtarzam moim chłopom - nie głosujesz, nie masz prawa narzekać".
 • Adamczewski spotyka swoje sąsiada i mówi: "Andrzeju, chętnie byśmy porozmawiali... ale nie z tobą". Wielu widzów i internautów, odbiera te słowa jako aluzję i analogię do prezydenta Andrzeja Dudy.

Czy “1670” powróci z drugim sezonem? Oto, co wiemy na temat przyszłości serialu Netfliksa

Fani serialu wymieniają się swoimi ulubionymi cytatami na Facebooku stacji Netflix. Zdaniem widzów, serial "1670" już stał się kultowy i ponadczasowy, a powiedzonka Jana Pawła - są tak samo trafne, jak te z filmów Stanisława Barei. W rolach głównych wystąpili: Bartłomiej Topa, Martyna Byczkowska, Katarzyna Herman, Dobromir Dymecki, Andrzej Kłak oraz Michał Balicki. Premiera miała miejsce 13 grudnia 2023 roku. Na serial składa się 8 odcinków, z czego każdy trwa około 35 minut. Sceny kręcono w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Krąży opinia, że tego serialu, potrzebował każdy mieszkaniec Polski.

Mellina - Andrzej Seweryn: czy żałuje roli drag queen w serialu Netflixa? / Mellina #37
Listen on Spreaker.