Coco - podobne filmy. Co warto obejrzeć oprócz oscarowej animacji, która podbiła serca widzów?

2019-10-30 21:45 kw
Coco
Autor: screen YouTube/ DisneyFilmy

Coco to film animowany z 2017 roku, który zachwycił nie tylko widzów na całym świecie, ale również krytyków filmowych. Animacja zgarnęła aż 20 nagród, w tym Oscara w kategorii Najlepszy długometrażowy film animowany. Jeżeli widzieliście już Coco i szukacie podobnych do niego filmów - wyciągamy pomocną dłoń. Już teraz na EskaCINEMA.pl podpowiadamy, co warto obejrzeć oprócz oscarowej animacji.

Coco - podobne filmy. Co warto obejrzeć oprócz oscarowej animacji, która podbiła serca widzów? Nie od dziś wiadomo, że animacje robią prawdziwą furorę nie tylko wśród dzieci, ale także wśród dorosłych. Oprócz tego, że potrafią rozbawić, wzruszyć, pokazują również, co jest tak naprawdę istotne w życiu. Film Coco, czyli opowieść o dwunastoletnim meksykańskim chłopcu, który usiłuje zgłębić tajemnice rodzinnej legendy, spotkał się z bardzo przyjaznym przyjęciem widzów. Jeżeli szukacie podobnej do Coco produkcji - zapraszamy do artykułu poniżej.

Coco - o czym jest animacja?

Bohaterem filmu animowanego jest Miguel. W rodzinie chłopca muzyka jest czymś zakazanym. On pragnie jednak pójść w ślady swojego największego idola - muzyka Ernesta de la Cruza, który był jego pradziadkiem. Zrozpaczony młodzieniec chce udowodnić światu, że ma prawdziwy talent. To doprowadza go do Krainy Umarłych. Po drodze poznaje oszusta Hectora, z którym próbuje rozwikłać tajemnicę swojej rodziny.

1. Księga Życia

Jeżeli szukacie podobnego filmu do Coco, warto zwrócić uwagę na Księgę Życia. Zarówno w jednej, jak i w drugiej produkcji pokazana jest tradycja meksykańskiego Święta Zmarłych. Oba filmy przybliżają nam wierzenia Meksykanów oraz ich kulturę. Dotykają podobnej tematyki, ale robią to w nieco inny sposób. O czym opowiada Księga Życia? Ludzie zostają poddani próbie, która ma wykazać, czy są oni istotami o czystych sercach. Wśród badanych są również główni bohaterowie filmu - Manolo, który marzy, by zostać muzykiem (to kolejna wspólna cecha filmów) oraz Joaquin - sportowiec, który jest prawdziwą dumą rodzinnego miasta. Panowie walczą o względy pięknej księżniczki Marii. Muszą razem wyruszyć w podróż, podczas której odwiedzają niezwykłe krainy i poznają prawdę o sobie.

2. Ratatuj

Coco przybliża nam Meksyk oraz jego kulturę. Ratatuj pokazuje z kolei Francję, a dokładniej Paryż. Zarówno w jednej, jak i w drugiej produkcji główni bohaterowie za wszelką cenę chcą osiągnąć swój cel i spełnić marzenie. Miguel chce zostać muzykiem, z kolei Remy - kucharzem. Produkcje pokazują ich drogę do szczęścia.

Ratatuj to film animowany, w którym główną postacią jest szczur Remy, który marzy o karierze wielkiego kucharza. Jego marzenie spotyka się z dezaprobatą ze strony rodziny, która chce wybić mu ten pomysł z głowy. Remy jednak nie zamierza się poddać i za wszelką cenę dąży do realizacji celu. Przypadkowo trafia on do kanałów mieszczących się dokładnie pod ekskluzywną paryską restauracją. Szczur nie jest początkowo mile widziany w kuchni, ale z czasem jego pasja do gotowania wygrywa z różnicami gatunkowymi. Remy staje się prawdziwym mistrzem kuchni.

3. Merida Waleczna

Dzięki Meridzie Walecznej przenosimy się w górzyste regiony Szkocji i poznajemy tamtejsze legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Tytułowa główna bohaterka, chcąc iść własną drogą, postanawia postępować wbrew prastarym zwyczajom, którym hołdują władcy krainy. Tak jak Miguel, chce ona spełniać swoje marzenia i robić w życiu coś, co sprawia jej prawdziwą radość. Miguel chce zostać muzykiem, Merida z kolei jest doskonałą łuczniczką. Matka chce jednak wydać córkę za mąż, o czym ta nie chce nawet słyszeć. To staje się powodem kłótni pomiędzy klanami królestwa.

4. Lilo i Stich

Lilo i Stich to kolejna produkcja, którą warto obejrzeć po seansie Coco. Opowiada ona historię Lilo - małej dziewczynki mieszkającej na Hawajach. Wychowuje ją starsza siostra, która robi wszystko, aby opieka społeczna nie zabrała Lilo do domu dziecka. Z odległej galaktyki przybywa na Ziemię Stich - istota, która z natury ma potrzebę niszczenia. Kiedy ląduje na Ziemi, zostaje przygarnięty przez Lilo. Dziewczynka chroni stwora przed wysłannikami z jego planety. W obu filmach - Coco oraz Lilo i Stich bohaterowie mają styczność z istotami pozaziemskimi.

5. Mulan

Coco to historia walecznego Miguela, który pragnie spełnić swoje marzenie i pokazać wszystkim, że ma talent. Mulan to natomiast opowieść o młodej dziewczynie, której ojciec dostaje wezwanie do wojska. Postanawia ona uciec z domu i udając mężczyznę, stawia się do armii zamiast schorowanego ojca. Zarówno jedna, jak i druga historia ukazuje waleczność bohaterów i ich odwagę. Miguel i Mulan nie boją się sprzeciwić i postępować w zgodzie z samym sobą. Coco przybliża nam kulturę Meksyku, z kolei Mulan prezentuje starożytną chińską legendę o Hua Mulan.

NAJNOWSZE