ZUS odrzuca wnioski o 500 plus!

i

Autor: Unsplash - Surface ZUS odrzuca wnioski o 500 plus!

ZUS odrzuca wnioski o 500 plus! Wszystko przez JEDEN BŁĄD popełniany przez rodziców

2022-02-21 13:13

Od 1 lutego rodzice mogą składać wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Zdarza się niestety, że niektóre z nich ZUS odrzuca. A wszystko przez jeden banalny błąd popełniany przez rodziców. O co dokładnie chodzi? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, by nasz wniosek został wypełniony poprawnie? Szczegóły w artykule.

Rodzina 500 plus to państwowy program wspierający rodziców w wychowaniu dzieci poprzez comiesięczne świadczenia wychowawcze na każde dziecko w rodzinie w wysokości 500 złotych. W październiku 2021 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci wprowadzającą w programie kilka istotnych zmian. Te zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Obsługę programu przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zmienił się też sposób składania wniosków. Jest to możliwe wyłącznie drogą elektroniczną — przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia.

Wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy

Wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy – od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. – można składać od 1 lutego. By zachować ciągłość wypłaty świadczenia, wniosek należy złożyć do końca kwietnia tego roku. Wtedy pieniądze zostaną wypłacone do końca czerwca 2022 roku. Z kolei złożenie wniosku do końca czerwca 2022 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie przekazane z wyrównaniem od 1 czerwca 2022 r. Natomiast, jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2022 r. świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku. Co ważne, rodzic składający wniosek na nowo narodzone dziecko w lutym, może złożyć od razu dwa wnioski – na okres bieżący, który trwa do 31 maja br. oraz na nowy okres, który trwa od 1 czerwca br.

PORANNE_WYJCE - STARA TWOJA [DARIA - PARANOIA PARODIA]

QUIZ. Umiesz liczyć? Te zagadki matematyczne pokonały wielu! 6/10 to minimum, żeby móc spojrzeć sobie w twarz!

Pytanie 1 z 10
Anna ma 5 córek, a każda z nich ma brata. Ile dzieci jest w tej rodzinie?

ZUS odrzuca wnioski o 500 plus! Rodzice popełniają błąd przy ich wypełnianiu

Zdarzają się jednak przypadki, w których ZUS odrzuca wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus. Wszystko przez jeden błąd, który popełniają rodzice przy zaznaczaniu okresu, na jaki chcą otrzymać pieniądze. Osoby chcące przedłużyć okres świadczenia, zamiast wybrać termin od czerwca 2022 roku, wybierają okres, który upływa w maju 2022 roku.

Ile wniosków zostało odrzuconych przez popełnienie takiego błędu? - Składanie wniosków jest na początkowym etapie. Wnioski podlegają analizie i weryfikacji. Jeżeli okaże się, że w niektórych przypadkach są błędy, będzie to poprawiane. Jednak na tym etapie jest zbyt wcześnie, by wskazać liczbę takich wniosków – przyznaje w rozmowie z WPROST Grzegorz Dyjak z ZUS.

Wszelkie pisma, informacje i decyzje dotyczące świadczenia 500 plus będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają również powiadomienie na maila lub sms.

Imiona niezalecane przez Radę Języka Polskiego. Urząd może odmówić przyjęcia oświadczenia