Znacznie wyższa stawka godzinowa i pensja minimalna! Ile zarobimy?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Znacznie wyższa stawka godzinowa i pensja minimalna! Ile zarobimy?

Znacznie wyższa stawka godzinowa i pensja minimalna! Ile zarobimy?

2022-06-08 19:13

Znacznie wyższa stawka godzinowa i pensja minimalna. Wiceminister rodziny i polityki społecznej zapowiedział nowe stawki. Pojawiła się tez nowa propozycja dotycząca waloryzacji rent i emerytur. Ile pieniędzy zarobimy? Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Spis treści

  1. Wyższa stawka godzinowa i pensja minimalna: Ile zarobimy?
  2. Ile wynosi najniższa krajowa?
  3. Jaka waloryzacja emerytur?

Wyższa stawka godzinowa i pensja minimalna: Ile zarobimy?

- Zgodnie z propozycją rządową, od lipca 2023 r. stawka godzinowa ma wynosić 22 zł 50 gr, a pensja minimalna 3450 zł – wskazał w środę wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Wiceszef MRiPS był pytany w Polsat News o minimalne wynagrodzenie w przyszłym roku. Rada Ministrów zajmowała się tą kwestią na wtorkowym posiedzeniu.

- Rada Ministrów przyjęła, że od 1 stycznia przyszłego roku najniższa pensja wynosić ma 3383 zł, a od lipca przyszłego roku 3450 zł brutto – przypomniał.

Wyjaśnił, że dwukrotny wzrost wynika z zapisów ustawowych dotyczących poziomu inflacji.

Zaznaczył, że z podniesienia płacy minimalnej wynika wzrost stawki godzinowej. Od stycznia 2023 roku ma ona wynieść 22 zł 10 gr, a od lipca 22 zł 50 gr.

Ile wynosi najniższa krajowa?

W 2022 minimalna pensja wynosi 3010 zł brutto, a najniższa stawka godzinowa 19,70 zł brutto.

Zdałbyś egzamin na prawo jazdy 2023? Sprawdź!

Pytanie 1 z 10
Z jaką maksymalną prędkością możesz jechać mijając ten znak?
Quiz - znak drogowy

Jaka waloryzacja emerytur?

- Na zespole Rady Dialogu Społecznego przedstawiliśmy rządową propozycję, jeżeli chodzi o przyszłoroczną waloryzację rent i emerytur – taki jest wymóg ustawowy, by do 15 czerwca przedstawić. (…). Stopa waloryzacyjna w przyszłym roku wychodzi na poziomie 9,7 proc. Z tym oczywiście, że ostateczna decyzja będzie znana w przyszłym roku – powiedział wiceminister Szwed w Polsat News.

Czytaj także: Fatalne wiadomości dla kredytobiorców! Stopy procentowe w górę dziewiąty raz z rzędu

Wskazał, że tegoroczna waloryzacja rent i emerytur była na poziomie 7 proc., mimo że z ustawowego przeliczenia wynikało, że będzie na poziomie 5,7 proc.

- To w sumie 13,5 mld zł dodatkowych środków, które przeznaczyliśmy na wsparcie – podał. - Waloryzacja, która w tej chwili przewidujemy będzie kosztowała, będzie to wydatek z budżetu państwa, na poziomie ok. 28 mld zł. Ale trzeba przewidzieć, że może być ona jeszcze wyższa – podał.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. (PAP)

Prof. Magdalena Środa: Rejestr ciąż wpisuje się w antykobiecą politykę rządu