Ludzie oczekujący na szczepienie przeciw Covid-19 w szpitalu tymczasowym w EXPO Kraków

i

Autor: PAP/Łukasz Gągulski Ludzie oczekujący na szczepienie przeciw Covid-19 w szpitalu tymczasowym w EXPO Kraków

Zmiany w szczepieniach przeciwko koronawirusowi. Mają pozwolić uniknąć BAŁAGANU

2021-03-16 10:54

Od kwietnia wprowadzone będą zmiany w szczepieniach przeciwko koronawirusowi w Polsce. Dla pacjentów ma to oznaczać koniec z przesuwaniem terminów z powodu braku dostaw szczepionek. W najbliższych tygodniach i miesiącach do Polski ma trafiać więcej dawek i zmiany w szczepieniach mają pozwolić uniknąć powstania bałaganu.

Zmiany w szczepieniach od kwietnia - ma zostać porzucona zasada "wszystkim po równo", według której punkty dostawały po 30 dawek tygodniowo i równolegle prowadziły zapisy na szczepienia na dwa miesiące do przodu. 

O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta wyjaśnia, że od przyszłego miesiąca punkty szczepień będą mogły zamawiać liczbę preparatów do limitu, jaki zgłoszą NFZ, np. 200 dawek tygodniowo. Potem będzie ustalany termin dostawy i dopiero na tej podstawie punkty będą umawiały pacjentów.

"Chodzi o to, by uniknąć sytuacji, do jakich dochodzi dziś, że szczepienia są przesuwane, bo szczepionki nie dojechały. Jeśli liczba dostarczanych do Polski dawek wzrośnie – a tego spodziewa się rząd w drugim kwartale, bazując na deklaracjach producentów – to groziłoby totalnym bałaganem" - czytamy w “DGP”. 

"System się niejako odwraca" - tłumaczy rozmówca gazety z rządu. "Dziś to punkty szczepień dostają preparaty i wystawiają terminy w kalendarzach w przód, zakładając, że dostaną preparaty. Po zmianach to najpierw Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) wystawi tzw. oferty, w ramach których zaproponuje limity dostaw, a następnie punkt szczepień je zaakceptuje lub nie. Jeśli tego nie zrobi, to część dostaw wróci do dalszego rozdysponowania. To daje większą kontrolę nad systemem dystrybucji, a dla pacjentów jest neutralne" – relacjonuje.

Jak zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19?

Powszechne szczepienia w Polsce ruszyły w styczniu. Jeszcze w grudniu rozpoczęły się szczepienia pracowników służby zdrowia. Kolejność szczepień ustala Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. W poszczególnych etapach szczepione są kolejne osoby z poszczególnych grup wiekowych i zawodowych. Realizacja planów szczepień jest uzależniona od dostaw szczepionek. 

11 marca uruchomiono rejestrację na szczepienia dla osób w wieku 69 lat. W marcu będą mogły też zarejestrować się osoby z roczników:

  • 1952 - 1954 (18 - 20 marca),
  • 1952 - 1956 (22 - 24 marca),
  • Grupa 70+ (25 - 27 marca). 

Pierwszeństwo w rejestracji mają osoby najstarsze, ale to nie znaczy, że jeśli miną podane terminy, to seniorzy z danej grupy wiekowej nie będą mogli zapisać się później. Na przykład: jeśli 69-latek nie zarejestruje się na szczepienie w dniach 11-13 marca, nadal będzie mógł to zrobić w późniejszym terminie. Sposobów na zarejestrowanie się na szczepienie jest kilka, ale resort zdrowia zachęca do skorzystania z formularza zgłoszeniowego

Sonda
Czy chcesz się zaszczepić przeciw COVID-19?
Kobiety kontra mężczyźni | ESKA XD #018