Zmiany w Kodeksie Pracy 2021. Dotyczą pracy zdalnej. Można dostać rekompensatę za wyższe rachunki za prąd oraz internet

2021-02-23 12:29
Zmiany w Kodeksie Pracy 2021. Dotyczą pracy zdalnej. Można dostać rekompensatę za wyższe rachunki za prąd oraz internet
Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

Zmiany w Kodeksie Pracy 2021. Przedsiębiorcy domagają się doprecyzowania przepisów w zakresie pracy zdalnej. Za chwilę minie rok czasu odkąd większość z nas przeszła na tryb pracy w domu. Wciąż nie udało się jednak uregulować przepisów na tyle, żeby były one korzystne zarówno dla pracodawców jak i pracowników. Teraz może się to wreszcie zmienić. Poznajcie szczegóły w naszym materiale.

Kodeks Pracy 2021. W najbliższym czasie mają zostać doprecyzowane przepisy dotyczące m.in. pracy zdalnej. W tym trybie spora część Polaków pracuje już od niemal roku, czyli od początku wybuchu pandemii koronawirusa.

Pracodawcy od dłuższego czasu zezwalają pracownikom na pracę w domu i dopasowują do tego procedury obowiązujące w firmach. Wciąż nie ma jednak zapowiadanych zmian w kodeksie pracy dostosowanych do trybu pracy zdalnej. Najważniejsze zmiany, które mają się pojawić w nowym Kodeksie Pracy dotyczą m.in. rekompensat dla pracowników za wyższe rachunki za prąd i internet.

Obecnie sposób pracy zdalnej określa tzw. ustawa covidowa, która mówi o tym, że pracodawcy mogą kierować pracowników na pracę zdalnej w przypadku wystąpienia stanu epidemii.

Zmiany w Kodeksie Pracy forsuje m.in. Rada Przedsiębiorczości. Wśród postulatów znalazły się takie zapisy jak:

  • brak obowiązku określenia konkretnego miejsca pracy,
  • obowiązek wyposażenia pracownika w odpowiedni sprzęt do wykonywania pracy zdalnej,
  • zwrot kosztów dla pracowników za eksploatowanie urządzeń podczas pracy zdalnej (rekompensata za wyższe rachunki za prąd i internet).
Raport z Anteny 23.02

Kiedy nowelizacja Kodeksu Pracy 2021?

trzeba pamiętać o tym, że aby rozwiązania dotyczące pracy zdalnej wprowadzić na stałe, potrzebna jest nowelizacja Kodeksu pracy. Projekt noweli został w ubiegłym roku przedstawiony Radzie Dialogu Społecznego. Na razie w ramach RDS nie osiągnięto konsensusu ws. kształtu regulacji.

W upublicznionym w niedzielę apelu Rada Przedsiębiorczości podkreśliła konieczność stworzenia regulacji pracy zdalnej przyjaznej dla obu stron stosunku pracy, dającej możliwość elastycznego i efektywnego stosowania tej formy organizacji pracy.

Zdaniem Rady Przedsiębiorczości, wprowadzenie odpowiednio wyważonej regulacji prawnej może uatrakcyjnić zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, dając pracownikom większą elastyczność, a także wyrównując szanse na rynku pracy, np. osób niepełnosprawnych, dla których praca w siedzibie pracodawcy była problematyczna, młodych matek, osób, które nie podejmują pracy ze względu na tzw. wykluczenie transportowe.

W piśmie zaznaczono, że podczas pandemii pracodawcy i pracownicy wypracowali kilka modeli pracy w formie zdalnej, od stosowanej incydentalnie (często na wniosek pracowników), poprzez formy mieszane (model hybrydowy), aż po przypadki, gdzie pracownik wykonuje swoje obowiązki wyłącznie na odległość. "Obecnie wyraźnie zarysowującym się trendem jest przyjęcie modelu hybrydowego i wydaje się, że taki właśnie model będzie w przyszłości przeważający" - stwierdzono.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze