Zielone Świątki 2021. Kiedy wypadają? Co to za święto i czy jest dniem wolnym od pracy?

i

Autor: pexels.com Zielone Świątki 2021. Kiedy są? Co to za święto i czy jest dniem wolnym od pracy?

Kiedy są Zielone Świątki 2021? Co to za święto i czy jest dniem wolnym od pracy?

2022-06-05 11:31

Kiedy są Zielone Świątki 2021? W związku z tym, że jest to święto ruchome, co roku szukamy odpowiedzi na to pytanie. Wiele osób zastanawia się również, czy Zielone Świątki są dniem wolnym od pracy oraz czy za wypadające w niedzielę święto przysługuje nam dodatkowy dzień wolny. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w materiale poniżej.

Kiedy są Zielone Świątki 2021? Zielone Świątki są świętem ruchomym. Zawsze jednak obchodzone są w jedną z niedziel w maju albo w czerwcu - 49 dni po Wielkanocy. W tym roku Zielone Świątki wypadają 23 maja, czyli już lada moment! Poniżej przeczytasz również o tym, co to za święto, oraz sprawdzisz, czy jest to dzień wolny od pracy.

Zielone Świątki 2021. Co to za święto?

Zielone Świątki to potoczna nazwa ludowa święta Zesłania Ducha Świętego. Jego geneza jest związana z pogańskimi obrzędami wiosennymi. Niegdyś stosowano magiczne praktyki, które miały oczyścić ziemię z demonów wodnych odpowiedzialnych wiosną za proces wegetacji, aby zapewnić obfite plony. W tym celu palono ognie, domy przyozdabiano zielonymi gałązkami, tatarakiem, kwiatami. Przystrajanie domostw zielonymi gałęziami miało zapewnić urodzaj, a także ochronić przed urokami. Inni wycinali też młode brzózki i stawiali je w obejściu. Z kolei bydło okadzano dymem ze spalonych święconych ziół i przystrajano wieńcami. Obecnie obchody Zielonych Świątek, oprócz uroczystości kościelnych, są symboliczne i o wiele skromniejsze. Na wsiach niektórzy dekorują swoje domy brzozowymi gałązkami. Przy kościołach organizowane są także odpusty.

Raport z anteny 04.05, godz.10

Zielone Świątki 2021. Czy jest to dzień wolny od pracy?

Zielone Świątki są dniem ustawowo wolnym od pracy, zawsze jednak wypadają w niedzielę. Czy przysługuje nam w związku z tym dodatkowy dzień wolny? Niestety, ale nie. O ile przysługuje nam dodatkowy dzień wolny za każde ze świąt wypadających w sobotę, o tyle tych odbywających się w niedzielę to nie dotyczy.

Warto również pamiętać, że w Zielone Świątki sklepy są zamknięte. Jest to bowiem nie tylko dzień ustawowo wolny od pracy, ale również niedziela z zakazem handlu. Oznacza to, że zakupy będzie można zrobić jedynie w małych osiedlowych sklepikach, za których ladą staną sami właściciele. Otwarte będą również stacje benzynowe, apteki czy restauracje.

Te rośliny domowe są trujące. Wiesz o tym? [QUIZ]

Pytanie 1 z 13
Ta trująca roślina to:
dracena