Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva Zdjęcie ilustracyjne

Zasiłek opiekuńczy mogą dostać też rodzice ZDROWYCH dzieci na kwarantannie

2021-11-30 15:35

Według najnowszych informacji podanych przez ZUS nie musi dojść do zamknięcia całej placówki opiekuńczej, żeby rodzic mógł ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Rodzice młodszych dzieci, których klasa lub grupa przedszkolna, żłobkowa została wysłana na kwarantanne a których dzieci są zdrowe też mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy.

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców zdrowych dzieci na kwarantannie

Według interpretacji przepisów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, ubezpieczony rodzic może otrzymać zasiłek opiekuńczy, aby zaopiekować się zdrowym dzieckiem w wieku poniżej 8 lat. Dotyczy to sytuacji, kiedy z powodu kwarantanny nałożonej na całą grupę dziecko, chociaż jest zdrowe - musi pozostać w domu. Obecnie nie musi dojść już do zamknięcia całej placówki opiekuńczo-wychowawczej, by ubiegać się o zasiłek. Wystarczy, że odwołane są zajęcia tylko w grupie naszego dziecka, które w okresie kwarantanny musi pozostać w domu. Obecna interpretacja dotyczy tylko spraw niezakończonych i nowo wpływających.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje jednemu z rodziców, który w trakcie sprawowania opieki nad dzieckiem otrzymywał będzie ekwiwalent w wysokości 80% jego wynagrodzenia. O zasiłek można wystąpić, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy w tym okresie mogliby sprawować opiekę nad dzieckiem. W ciągu roku zasiłek możemy pobierać nie dłużej, niż przez 60 dni, jeśli rodzic opiekuje się zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym do lat 14, a także dzieckiem niepełnosprawnym w tym wieku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!