Zamieszki w Gruzji

i

Autor: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Zamieszki w Gruzji. Zatrzymano kilkadziesiąt osób. Chodzi o rosyjskich agentów

2023-03-08 13:59

We wtorek w stolicy Gruzji doszło do protestów. Mieszkańcy Tbilisi i nie tylko nie zgadzają się o przyjęcie przez tamtejszy parlament ustawy o "agentach zagranicznych" - poinformowało w środę gruzińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Protesty w Gruzji. Zatrzymano kilkadziesiąt osób

To miały być "kulturalne" protesty, ale zakończyły się zamieszkami. Tamtejsze władze musiały użyć armatek wodnych i gazu łzawiącego. Protestujący szturmowali strażników rzucając w nich kamieniami i koktajlami Mołotowa - piszą gruzińskie media.

- Ministerstwo podało, że około 50 funkcjonariuszy MSW odniosło obrażenia, a kilku wymagało interwencji chirurgicznej i wciąż znajduje się w szpitalach. Ranni byli także wśród protestujących. MSW zapowiedziało, że zostanie dokonana ocena prawna działań wszystkich osób, które przyczyniły się do tego że "pokojowy protest przerodził się w akty przemocy" - czytamy w PSP.

Przypomnijmy, że we wtorek parlament Gruzji przyjął w pierwszym czytaniu kontrowersyjną ustawę o "agentach zagranicznych", która - według opozycji w tym kraju - przypomina rozwiązania obowiązujące w Rosji. Projekt zmian prawnych nakłada na wszystkie organizacje, które otrzymują ponad 20 proc. swoich funduszy z zagranicy, obowiązek zarejestrowania się jako "zagraniczni agenci". Podmioty nie stosujące się do tych przepisów będą musiały liczyć się z wysokimi karami pieniężnymi.

- Gruziński rząd broni nowej ustawy, podkreślając, że "spełnia ona europejskie i światowe standardy". Jak podkreślił we wtorek premier kraju Irakli Garibaszwili, celem regulacji jest wyeliminowanie szkodliwej ingerencji państw trzecich w wewnętrzne sprawy Gruzji - pisze PAP.

Protesty w Gruzji

i

Autor: STRINGER/AFP/East News
Zamieszki w USA. Dantejskie sceny przed Kapitolem
Sonda
Czy uczestniczyłeś/aś kiedykolwiek w proteście?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE