Zakaz wypuszczania kotów z domu do końca sierpnia! Cel to ochrona ptaków

2022-05-20 9:26
Zakaz wypuszczania kotów z domu do końca sierpnia! Cel to ochrona ptaków
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych na całym świecie. Ich miłośnicy cenią je za miękkie futro, zadziorne charaktery i oczywiście zaangażowanie w zabawę, jak i polowania. To właśnie instynkt łowiecki jest odpowiedzialny za ,,koci lockdown" jak sprawę nazywają już media. O co chodzi? Sprawdźcie!

Dzierlatka zwyczajna to ptak z rodziny skowronków, który jest obecnie objęty najniższą kategorią zagrożenia na świecie. Ptaki te chętnie osiedlają się w pobliżu ludzkich domów. Chociaż wciąż można je spotkać, to jego populacja zmniejszyła się o 72 procent przez ostatnich 36 lat! Według szacowań na terenie całego landu żyje obecnie najpewniej niecała setka par gotowych, które są gotowe do rozrodu. Właśnie z tego powodu władze jednego z niemieckich miasteczek zdecydowały się wprowadzić zakaz wypuszczania kotów z domów!

Zakaz wypuszczania kotów z domu - o co chodzi?

W Walldorf koty przymusowo posiedzą w domu do 31 sierpnia. Wtedy właśnie kończy się okres godów i lęgu dzierlatek. Władze regionu próbowały ograniczyć polowania kotów przy pomocy obowiązkowych siatek, jednak nie przyniosło to wystarczającego skutku. Z zakazu nie cieszą się właściciele, którzy uważają, że wpłynie on źle na psychikę zwierząt wychodzących.

Zakaz wypuszczania kotów - co grozi za nieprzestrzeganie?

Wypuszczenie kota na zewnątrz będzie karane mandatem w wysokości nawet 500 euro! Właściciel z wielką karą spotka się również, jeśli kot upoluje ptaka. Wtedy grozi mu grzywna w wysokości 50 tysięcy euro! Prawo będzie obowiązywało przez trzy kolejne lata.

Kot chory przez wojnę

Czy rozpoznasz rasy kotów? Quiz dla prawdziwych kociarzy

Pytanie 1 z 10
Jaka to rasa?
Kot
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze