Kleszcze przenoszone przez gołębie mogą zabić. Jak wygląda obrzeżek gołębi? Jakie są objawy ukąszenia?

i

Autor: pixabay.com/ wikipedia.org: PaulT Kleszcze przenoszone przez gołębie mogą zabić. Jak wygląda obrzeżek gołębi? Jakie są objawy ukąszenia?

Kleszcze przenoszone przez gołębie mogą zabić. Jak wygląda obrzeżek gołębi? Jakie są objawy ukąszenia?

2022-05-26 14:32

Obrzeżek gołębi to niezwykle niebezpieczna odmiana kleszczy przenoszona przez dzikie gołębie. W poszukiwaniu żywiciela pasożyty te często trafiają do ludzkich mieszkań. Ich ugryzienie w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet do śmierci. Jak wyglądają kleszcze gołębie? Jakie są objawy ukąszenia? Szczegóły poniżej.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rybniku opublikowała w mediach społecznościowych ostrzeżenie dotyczące zagrożenia epidemiologicznego związanego z dzikimi gołębiami. Ptaki te mogą przenosić wiele chorób, ale też pasożyty takie jak kleszcze gołębie, zwane również obrzeżkiem gołębim.

– Dziko żyjące gołębie bywają rezerwuarem licznych ektopasożytów (pluskwy, pchły gołębie, ptaszyniec kurzy, obrzeżki gołębie). Szczególne zagrożenie dla ludzi stwarza zwłaszcza Argas reflexus (obrzeżek, zwany też kleszczem gołębim), z uwagi na możliwość powodowania burzliwych reakcji anafilaktycznych (nawet zgonu). Podobnie jak inne kleszcze, obrzeżki mogą przenosić na ludzi choroby: boreliozę lub wirusowe kleszczowe zapalenie mózgu – czytamy we wpisie sanepidu na Facebooku.

Obrzeżek gołębi - jak wyglądają kleszcze gołębie?

Obrzeżek gołębi, inaczej kleszcze gołębie, ptasie kleszcze, to gatunek kleszcza miękkiego z rodziny obrzeżkowatych. Kleszcze te mają ciało koloru szarego lub szarobrązowego o kształcie jajka, ze zwężoną stroną przednią. Samica ma 6-10 mm długości i 4-7 mm szerokości. Samiec ma 4-5 mm długości i 3 mm szerokości. Samica składa w ciągu życia około 700 jaj w seriach po 10-50 sztuk, z których po ok. miesiącu wykluwają się sześcionożne larwy.

Nie tylko gołębie roznoszą obrzeżki

Ptasie kleszcze atakują głównie gołębie, ale też inne ptaki takie jak: jaskółki, gawrony czy kury i kaczki. W związku z tym najczęściej spotykane są w miejscach gniazdowania ptaków – gołębnikach, kurnikach, ale też na strychach czy poddaszach. Dla człowieka obrzeżki stają się szczególnie groźne po usunięciu gołębi z miejsca ich występowania. Wówczas głodne osobniki w poszukiwaniu żywiciela rozchodzą się w różne strony i często trafiają do ludzkich mieszkań. A ich pozbycie się jest niezwykle trudne. Dorosłe osobniki mogą bowiem przeżyć bez pożywienia nawet do 5 lat.

Największą aktywność ptasie kleszcze wykazują w miesiącach wiosennych i letnich.

Jak wygląda ugryzienie przez obrzeżka?

Obrzeżki pobierają krew od żywiciela nawet 1,5 godziny, po czym odpadają i ukrywają się w szczelinach. Zwykle atakują nocą, a objawy ukąszenia są zauważalne dopiero rano. Ukłucie może być bolesne, a świąd utrzymywać się dość długo. Jak podaje Poradnik Zdrowie, w miejscu ukąszenia pojawia się niewielka plamka, która następnie przekształca się w swędzący pęcherzyk otoczony zaczerwienieniem. Zdarza się, że ukąszenie doprowadza również do rozwoju miejscowego zapalenia naczyń limfatycznych i powiększenia sąsiadujących węzłów chłonnych.

Niepokojące objawy po ukąszeniu przez obrzeżka

Oprócz obrzęku skóry mogą występować również takie objawy jak:

 • gorączka,
 • szum w uszach,
 • zawroty głowy,
 • złe samopoczucie,
 • niepokój,
 • zaburzenia widzenia,
 • duszności,
 • uogólniona pokrzywka,
 • utrata apetytu,
 • nudności i wymioty,
 • bóle brzucha,
 • biegunka.
ILE WŁOŻYĆ DO KOPERTY [KOMUNIA, WESELE] | ESKA XD - Radio Eska #49
Listen to "O profilaktyce chorób przenoszonych przez kleszcze" on Spreaker.