Kleszcze przenoszone przez gołębie mogą zabić. Jak wygląda obrzeżek gołębi? Jakie są objawy ukąszenia?

2022-05-26 14:32
Kleszcze przenoszone przez gołębie mogą zabić. Jak wygląda obrzeżek gołębi? Jakie są objawy ukąszenia?
Autor: pixabay.com/ wikipedia.org: PaulT Kleszcze przenoszone przez gołębie mogą zabić. Jak wygląda obrzeżek gołębi? Jakie są objawy ukąszenia?

Obrzeżek gołębi to niezwykle niebezpieczna odmiana kleszczy przenoszona przez dzikie gołębie. W poszukiwaniu żywiciela pasożyty te często trafiają do ludzkich mieszkań. Ich ugryzienie w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet do śmierci. Jak wyglądają kleszcze gołębie? Jakie są objawy ukąszenia? Szczegóły poniżej.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rybniku opublikowała w mediach społecznościowych ostrzeżenie dotyczące zagrożenia epidemiologicznego związanego z dzikimi gołębiami. Ptaki te mogą przenosić wiele chorób, ale też pasożyty takie jak kleszcze gołębie, zwane również obrzeżkiem gołębim.

– Dziko żyjące gołębie bywają rezerwuarem licznych ektopasożytów (pluskwy, pchły gołębie, ptaszyniec kurzy, obrzeżki gołębie). Szczególne zagrożenie dla ludzi stwarza zwłaszcza Argas reflexus (obrzeżek, zwany też kleszczem gołębim), z uwagi na możliwość powodowania burzliwych reakcji anafilaktycznych (nawet zgonu). Podobnie jak inne kleszcze, obrzeżki mogą przenosić na ludzi choroby: boreliozę lub wirusowe kleszczowe zapalenie mózgu – czytamy we wpisie sanepidu na Facebooku.

Obrzeżek gołębi - jak wyglądają kleszcze gołębie?

Obrzeżek gołębi, inaczej kleszcze gołębie, ptasie kleszcze, to gatunek kleszcza miękkiego z rodziny obrzeżkowatych. Kleszcze te mają ciało koloru szarego lub szarobrązowego o kształcie jajka, ze zwężoną stroną przednią. Samica ma 6-10 mm długości i 4-7 mm szerokości. Samiec ma 4-5 mm długości i 3 mm szerokości. Samica składa w ciągu życia około 700 jaj w seriach po 10-50 sztuk, z których po ok. miesiącu wykluwają się sześcionożne larwy.

Nie tylko gołębie roznoszą obrzeżki

Ptasie kleszcze atakują głównie gołębie, ale też inne ptaki takie jak: jaskółki, gawrony czy kury i kaczki. W związku z tym najczęściej spotykane są w miejscach gniazdowania ptaków – gołębnikach, kurnikach, ale też na strychach czy poddaszach. Dla człowieka obrzeżki stają się szczególnie groźne po usunięciu gołębi z miejsca ich występowania. Wówczas głodne osobniki w poszukiwaniu żywiciela rozchodzą się w różne strony i często trafiają do ludzkich mieszkań. A ich pozbycie się jest niezwykle trudne. Dorosłe osobniki mogą bowiem przeżyć bez pożywienia nawet do 5 lat.

Największą aktywność ptasie kleszcze wykazują w miesiącach wiosennych i letnich.

Jak wygląda ugryzienie przez obrzeżka?

Obrzeżki pobierają krew od żywiciela nawet 1,5 godziny, po czym odpadają i ukrywają się w szczelinach. Zwykle atakują nocą, a objawy ukąszenia są zauważalne dopiero rano. Ukłucie może być bolesne, a świąd utrzymywać się dość długo. Jak podaje Poradnik Zdrowie, w miejscu ukąszenia pojawia się niewielka plamka, która następnie przekształca się w swędzący pęcherzyk otoczony zaczerwienieniem. Zdarza się, że ukąszenie doprowadza również do rozwoju miejscowego zapalenia naczyń limfatycznych i powiększenia sąsiadujących węzłów chłonnych.

Niepokojące objawy po ukąszeniu przez obrzeżka

Oprócz obrzęku skóry mogą występować również takie objawy jak:

 • gorączka,
 • szum w uszach,
 • zawroty głowy,
 • złe samopoczucie,
 • niepokój,
 • zaburzenia widzenia,
 • duszności,
 • uogólniona pokrzywka,
 • utrata apetytu,
 • nudności i wymioty,
 • bóle brzucha,
 • biegunka.
ILE WŁOŻYĆ DO KOPERTY [KOMUNIA, WESELE] | ESKA XD - Radio Eska #49
Listen to "O profilaktyce chorób przenoszonych przez kleszcze" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze