sylwester

i

Autor: Materiały prasowe Zakaz przemieszczania w Sylwestra NIEZGODNY z prawem? Jest opinia prawników

Zakaz przemieszczania w Sylwestra NIEZGODNY z prawem? Jest opinia prawników

2020-12-18 8:03

Zakaz przemieszczania się w Sylwestra. Czy jest niezgodny z prawem? Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w czwartek, że w Sylwestra w wybranych godzinach obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się w Polsce. Decyzja to wywołała ogromne poruszenie. Wiele osób zastanawia się, czy wprowadzony zakaz przemieszczania jest zgodny z prawem? Sprawę komentują już prawnicy. Dowiecie się więcej w naszym materiale.

Zakaz przemieszczania w Sylwestra i kwarantanna narodowa

W czwartek, 17 grudnia podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił wprowadzenie kwarantanny narodowej w Polsce od 28 grudnia 2020. Ta obowiązywać będzie do 17 stycznia 2021. W związku z tym czekają nas liczne ograniczenia. Część obostrzeń zostanie zaostrzonych, zostaną też wprowadzone nowe. Jakie? O kwarantannie narodowej przeczytacie tutaj:

Kwarantanna narodowa w Polsce. Co to oznacza? Jakie obostrzenia zostaną wprowadzone?

Jednak wprowadzenie kwarantanny narodowej w Polsce to nie jedyna poważna zmiana, jak nas za niedługo czeka. Minister zdrowia ogłosił także zakaz przemieszczania się w Sylwestra. O co dokładnie chodzi? W jakich godzinach będzie obowiązywać zakaz przemieszczania?

Krakowskie ZOO zimą

Czym jest zakaz przemieszczania? W jakich godzinach będzie obowiązywać?

Zakaz przemieszczania będzie obowiązywać w nocy z 31 grudnia 2020 na 1 stycznia 2021 roku w godzinach 19.00 do 6.00. Ma on zmniejszyć lub wyeliminować podróżowanie w tym okresie.

W nocy z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m. in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu - powiedział na konferencja minister zdrowia.

Zakaz przemieszczania niezgodny z prawem? W sieci rozpętała się burza

Na reakcję internautów po ogłoszeniu zakazu przemieszczania się nie trzeba było długo czekać. W sieci pojawiło się mnóstwo komentarzy. Wiele osób zastanawia się, czy wprowadzenie zakazu przemieszczania się jest zgodne z prawem. Głos w tej sprawie zabrali już prawnicy.

Prof. Marek Chmaj, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu przewodniczący Zespołu Doradców do spraw Kontroli Konstytucyjności Prawa przy Marszałku Senatu, zaznacza, że wprowadzony zakaz przemieszczania się jest niezgodny z konsytuacją.

Konstytucja w art. 52 ust. 1 wskazuje, że „każdemu zapewnia się wolność poruszania po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. W ust. 3 tego artykułu zastrzeżono, że wolność ta może podlegać ograniczeniom określonym w ustawie. Z kolei w art. 31 ust. 3 podkreślono, że ograniczenia w zakresie korzystania z wolności konstytucyjnych nie mogą naruszać „istoty tych wolności”.

Powstaje zatem pytanie kiedy ustawa może ograniczyć wolność poruszania się? Odpowiedź na to pytanie daje art. 233 ust. 1 Konstytucji, gdzie pozwolono, aby ustawa określająca zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w stanie klęski żywiołowej dotyczyła także określonej w art. 52 ust. 1 wolności poruszania się - czytamy.

Oznacza to, że zakaz przemieszczania się może obowiązywać w Polsce tylko w momencie wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Zakazu przemieszczania się nie można wprowadzić na drodze ustawy czy rozporządzenia - jak zostało to zrobione.

Podobnego zdania jest dr hab. Mikołaj Małecki z katedry prawa UJ.

Podstawa prawna dla sylwestrowego uwięzienia obywateli? To nie nakaz określonego SPOSOBU przemieszczania się, to nie medyczna kwarantanna, to nie zakaz przebywania w OKREŚLONYCH miejscach. To po prosu nielegalna godzina policyjna, niekonstytucyjna,gdy nie ma stanu nadzwyczajnego - czytamy w jego wpisie na Twitterze.

Więcej o całej sprawie pisze także Dogmat Karnisty.

Posłuchaj, czym zajmuje się laryngolog i jakie choroby leczy. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Wiesz, z jakiego kraju pochodzą te dania?

Pytanie 1 z 14
Na początek coś łatwego. Hamburgery to wynalazek z:
Hamburger