Zakaz fajerwerków w Sylwestra 2022/23! W tych miejscach nie wolno strzelać!

2022-12-31 8:41
Zakaz fajerwerków w Sylwestra 2022/23! W tych miejscach nie wolno strzelać!
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Sylwester 2022/23 zbliża się wielkimi krokami! Wielu z nas nie wyobraża sobie świętowania nadejścia Nowego Roku bez fajerwerków. Rozbłyski na niebie zachwycają i dzieci i dorosłych. Mają jednak również wielu swoich przeciwników, którzy popierają zakaz strzelania. W których miastach i miejscach w Polsce musimy świętować Nowy Rok bez wystrzałów?

Rzucanie petard i odpalanie sztucznych ogni to zabawa bardzo niebezpieczna, która często prowadzi do tragedii. Od głośnych huków cierpią również zwierzęta. W roku 2021 Koalicja Obywatelska złożyła do Sejmu projekt zmiany ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego. Według proponowanej wtedy nowelizacji ustawy zakaz odpalania fajerwerków i petard w Polsce miałby obowiązywać przez cały rok, także w Sylwestra oraz Nowy Rok. Jednak rada gminy, w drodze uchwały, mogłaby uchylić go 31 grudnia i 1 stycznia stosowną uchwałą. Mimo wielu zwolenników taki zakaz jednak nie powstał, a miasta i gminy walczą z fajerwerkami na własną rękę. W jaki sposób? Podczas miejskich sylwestrów decydują się nie na pokazy fajerwerków, a laserów. Apelują również do swoich mieszkańców.

Alpaka Frillis przyszła do weterynarza z chorym okiem

Sylwester 2022/23 - czy można strzelać w Warszawie?

„W trosce o bezpieczeństwo i spokój zwierząt domowych i dzikich Komisja Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy apeluje i zachęca wszystkich warszawiaków do nieużywania materiałów pirotechnicznych takich jak petardy i fajerwerki. Zbliża się Sylwester, który wielu ludziom kojarzy się z zabawą, radością i świętowaniem. Natomiast dla zwierząt jest to okres ogromnego stresu. Zwierzęta mają bardziej wyostrzone zmysły, zwłaszcza zmysł słuchu oraz zupełnie inną percepcję. Podczas wybuchów sztucznych ogni i petard, którym towarzyszy huk i rozbłyski, zwierzęta wpadają w panikę i próbują znaleźć bezpieczne, ciche i spokojne miejsce” – zaapelowała Komisja Ochrony Środowiska Rady Warszawy. Nie oznacza to jednak, że w stolicy i innych miastach w Polsce nie wolno nam odpalać fajerwerków. Ważne jednak by robić to z głową!

Sylwester 2022/23 - jak odpalać fajerwerki?

  • Używaj fajerwerków zgodnie z ich instrukcja na pudełku,
  • Nie pozwalaj podpalać fajerwerków dzieciom i osobom niepełnoletnim,
  • Nie podpalaj fajerwerków jeśli jesteś pod wpływem alkoholu,
  • Nie podpalaj fajerwerków, które trzymasz w ręku,
  • Petardy odpalaj wyłącznie na świeżym powietrzu,
  • Jeśli petarda nie wypaliła, nie odpalaj jej ponownie. Odczekaj minimum 15 minut i włóż do pojemnika z wodą.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze