Za tanio w skupie, za drogo w sklepie. UOKiK zbada ceny jabłek w Polsce!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Za tanio w skupie, za drogo w sklepie. UOKiK zbada ceny jabłek w Polsce!

2021-09-01 9:55

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów polecił Inspekcji Handlowej przeprowadzenie kontroli punktów skupu jabłek w celu zbadania poziomu cen oraz sposobu ich ustalania. Jak podkreśla Urząd, dotarły do niego sygnały dotyczące niskich cen jabłek w skupie.

Jak podkreślił Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, chodzi o zbadanie, czy trudnego położenia sadowników nie próbują wykorzystywać podmioty skupujące oraz przetwarzające jabłka. „W szczególności poprzez zawarcie zmów cenowych czy nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej” – wyjaśnił. „W tym roku, ze względu na wysoką podaż świeżych jabłek oraz poziom zapasów po zeszłorocznych zbiorach, ceny jabłek w skupach są bardzo niskie” - dodał Chróstny.

Jak poinformował w środę UOKiK, kontrole realizowane będą w pierwszej kolejności przez Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej w Warszawie, Lublinie, Kielcach i Rzeszowie. W najbliższych tygodniach kontrolerzy sprawdzą kilkadziesiąt punktów skupu w województwach przodujących w produkcji jabłek.

Prezes UOKiK zwrócił również uwagę na czynniki rynkowe, które mogą mieć wpływ na niskie ceny jabłek. Głównym powodem jest wysoka podaż owoców. Wynika ona z wysokich tegorocznych zbiorów oraz rekordowych zapasów jabłek zebranych w ubiegłym roku.

„Zdajemy sobie sprawę z rynkowych czynników wpływających na kształtowanie się cen owoców, jednak chcemy zweryfikować, czy punkty skupu oraz przetwórcy nie wykorzystują niezgodnie z prawem sytuacji rynkowej do dodatkowego zaniżania cen skupu jabłek” – podkreślił Chróstny.

Dynia DIY– pomysł na jesienną pracę plastyczną

QUIZ. 1 września. Nietypowy test wiedzy o tym dniu, nie tylko dla uczniów. Podejmiesz wyzwanie?

Pytanie 1 z 15
Uzupełnij: 1 września rozpoczyna rok szkolny, stając się jednym z ok. ... dni nauki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE