Za dwa miesiące w Polsce będzie kolejny lockdown? Premier: Bierzemy to pod uwagę

i

Autor: KPRM Zdjęcie poglądowe

Za dwa miesiące w Polsce będzie kolejny lockdown? Premier: Bierzemy to pod uwagę

2021-06-29 13:57

Rząd bierze pod uwagę pesymistyczny scenariusz rozwoju pandemii - powiedział we wtorek szef rządu Mateusz Morawiecki zapytany o to czy w Polsce możliwy jest kolejny lockdown w przypadku wzrostu zakażeń koronawirusem. Po raz kolejny Morawiecki zaapelował do Polaków o szczepienie się przeciwko Covid-19.

Morawiecki na konferencji prasowej został zapytany o możliwość wprowadzenia kolejnego lockdownu jeśli w drugiej połowie sierpnia spełni się czarny scenariusz i rozwinie się kolejna fala pandemii Covid-19.

Premier zaznaczył, że rząd obecnie bierze pod uwagę wszystkie scenariusze rozwoju pandemii, także scenariusz pesymistyczny, który - według niego - jest możliwy. Przytoczył przykład Portugalii, gdzie liczba zakażeń jest około dziesięciokrotnie wyższa niż w Polsce.

"Wyraźnie widać, że są kraje, w których wariant Delta i wariant brazylijski bardzo szybko się przemieszcza z człowieka na człowieka i musimy brać pod uwagę również te niedobre scenariusze. A więc przygotowujmy się na najlepsze (scenariusze - PAP), ale miejmy na uwadze również rozwiązania, które będą w stanie wyhamować postęp wirusa" - powiedział.

W tym kontekście stwierdził, że "przezorny zawsze zaszczepiony". Morawiecki podkreślił, że najlepszym "wynalezionym remedium na Covid-19 jest szczepienie". "Szczepienie to wyraz odpowiedzialności za bliskich i bliźnich" - zaznaczył premier. (PAP)

Raport z anteny 29.06, godz.10