Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Z tych popularnych portali najczęściej wykradane są dane użytkowników! Sprawdź, czy z nich korzystasz! [LISTA]

2022-01-18 12:19

Korzystanie z funkcji „autouzupełniania” podczas logowania się na różnych serwisach internetowych bywa pomocne, jednak wystarczy chwila nieuwagi by przez stosowanie tej funkcji nasze dane osobowe, numery kart i inne wrażliwe dane wyciekły z naszego komputera. Jakie serwisy są na celowniku internetowych przestępców? Listę znajdziecie w artykule.

Dane osobowe na sprzedaż

InfoStealery to złośliwe oprogramowanie, które wykrada poufne dane z komputerów użytkowników i wysyła je przestępcom. Coraz częściej ofiarami tego rodzaju ataków są Polacy. Według informacji zamieszczonych na profilu Dark tracer, zarządzanym przez DarkWeb Criminal Intelligence, w Polsce zainfekowanych InfoStealerami o nazwie Redline, Raccoon czy Vidar zostało już ponad 10 tysięcy użytkowników. Ponadto odnotowano też ponad 143 tysiące najróżniejszych plików bardzo poufnych danych, które zostały wykradzione i są teraz rozpowszechniane w przestrzeni Dark i Deep Web.

InfoStealery to programy, które wykradają najczęściej dane logowania do najróżniejszych serwisów, ciasteczka z zapisami naszych działań w internecie czy numery kart płatniczych. Zdobyte w ten sposób dane są później sprzedawane hakerom w Dark i Deep Webie na tzw. podziemnych marketach.

Jak się bronić przed utratą danych? Najczęściej InfoStealery infekują komputery poprzez załączniki do wiadomości e-mail, cracki do programów lub gier oraz hacki do gier online. Dlatego jeśli nie mamy pewności co do źródła pochodzenia maila lepiej go nie otwierajmy. Podobnie wygląda sytuacja z nieznanymi linkami otrzymywanymi w serwisach społecznościowych i na portalach sprzedażowych. Instalując nowe oprogramowanie na komputerze lub komórce warto upewnić się, czy pochodzi ono z legalnego źródła. Warto też korzystać z najnowszych programów antywirusowych.

W Polsce według danych Darktracer w pierwszej 10 stron, z których wykradane są dane Polaków są takie portale jak: wp.pl, onet.pl, chomikuj.pl, allegro.pl, librus.pl, o2.pl, nk.pl, interia.pl, skmedix.pl, olx.pl.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Burza śnieżna w Krakowie