Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva Zdjęcie ilustracyjne

Komputery z dużej sieci hipermarketów z wgranym wirusem. Hakerzy mieli do nich zdalny dostęp!

2021-12-06 12:15

Zatrzymani przez policję przestępcy zajmowali się infekowaniem komputerów wystawowych w jednym z dużych sklepów sieciowych ze sprzętem elektronicznym. Przestępcy wgrywali do komputerów oprogramowanie które dawało mi zdalny dostęp do sprzedawanych w markecie komputerów a następnie wykorzystywali je jako kopalnie kryptowalut.

Kopalnia kryptowaluty w znanym hipermarkecie

Zatrzymani przez policję przestępcy zajmowali się infekowaniem komputerów wystawowych w jednym z dużych sklepów sieciowych ze sprzętem elektronicznym. Przestępcy wgrywali do komputerów oprogramowanie, które dawało mi zdalny dostęp do sprzedawanych w markecie komputerów, a następnie wykorzystywali je jako kopalnie kryptowalut. Zhakowali co najmniej 22 komputery. Do wykrycia incydentu z instalowaniem nielegalnego oprogramowania na komputerach wystawowych w MediaMarkt oraz domach towarowych El Corte Ingles doszło w Hiszpanii. Lokalna policja aresztowała parę, która oskarżona jest o włamanie się do co najmniej 22 komputerów.

Komputery, na które włamywali się hakerzy były wykorzystane do kopania kryptowalut. Wstępnie ustalono, że para zhakowała co najmniej 22 komputery w hiszpańskim markecie MediaMarkt. Na wystawionych do sprzedaży komputerach instalowali oprogramowanie Anydesk – czyli program do zdalnego dostępu do danej maszyny oraz Nicehash – służy ono do wydobywania kryptowalut. Personel marketu zauważył, że komputery pracują na pełnych obrotach i początkowo nie byli w stanie odkryć dlaczego. Na szczęście przejrzenie nagrań z monitoringu sklepu ujawniło jak para uzyskiwała dostęp do komputerów w sklepie. Kobieta odwracała uwagę personelu z tego działu chęcią kupna laptopa, w tym czasie jej partner w zbrodni instalował po cichu programy Nicehash oraz Anydesk. Dzięki nagraniom z monitoringu udało się ustalić, że para przestępców odwiedziła sklep trzy razy – policja mogła, dzięki temu sprawnie zidentyfikować sprawców.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty o włamanie do systemu komputerowego, oszustwo oraz uszkodzenie sprzętu elektronicznego. Wykorzystanie sprzętu pod kopanie kryptowalut wiąże się z dużym obciążeniem nie tylko sprzętu do tego użytego, ale także z obciążeniem sieci energetycznej. Najlepszym przykładem może być Kazachstan, który miał ostatnio problemy z dostawami prądu spowodowane przez „górników” wydobywających w tym kraju kryptowaluty na dużą skalę.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Dramatyczna akcja służb, reanimowali człowieka w autobusie