Wzruszający list ukraińskiego 9-latka do Polaków. Nigdy nie zapomnimy, jak nam pomogliście

i

Autor: Facebook/Pałac Potockich Wzruszający list ukraińskiego 9-latka do Polaków. "Nigdy nie zapomnimy, jak nam pomogliście"

Wzruszający list ukraińskiego 9-latka do Polaków. "Nigdy nie zapomnimy, jak nam pomogliście"

2022-03-09 10:25

W księgarni przy Rynku Głównym w Krakowie niedawno miało miejsce niecodzienne zdarzenie. Do placówki trafił bowiem list adresowany do Polaków w całości napisany przez ukraińskie dziecko. Jego lektura poruszy niejedno serce.

Według najnowszych danych z środy (9 marca godzina 8.00) od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska agresja w Ukrainie, do Polski przybyło łącznie 1,33 mln uchodźców. Wśród nich 93 proc. to Ukraińcy. Nasi wschodni sąsiedzi bardzo często z dnia na dzień podejmowali decyzję o wyjeździe z kraju, a wiele matek swoim małym dzieciom musiało wytłumaczyć powody ucieczki. Warto zaznaczyć, że były to wyjazdy bez ojców, którzy musieli zostać, aby bronić ojczyzny.

Uchodźcy swoje schronienie znaleźli w różnych rejonach Polski, najbardziej popularnymi miastami są oczywiście, te największe miejscowości jak Rzeszów, Kraków, Wrocław, Łódź czy Warszawa. Niecodzienna sytuacja miała miejsce w samym sercu stolicy Małopolski. We wtorek (8 marca) do sklepu z książkami przy Rynku Głównym wszedł mały chłopiec, który bez słowa wręczył pracowniki odręcznie napisany list i wyszedł.

Jego treść, w całości napisana po ukraińsku, po prostu chwyta za serce. 9-letni Bohdan tłumaczy w nim, jak jego mama wyjaśniła mu, że musi opuścić ojczyznę:

„Nazywam się Bohdan, mam 9 lat. Jestem z Ukrainy. Kiedy zaczęła się wojna, mama powiedziała, że musimy jechać, żeby przeżyć. Teraz jesteśmy w Polsce, w pięknym mieście Krakowie”.

W dalszej części Ukrainiec dziękuje Polakom za okazane wsparcie, zaznacza jak tęskni za domem i składa ważną i niezwykle dojrzałą, jak na 9-latka, deklarację:

„Dziękujemy Polsce, Polakom za to, że nas nie zostawili. Dziękujemy za to, że pomagacie w tym ciężkim czasie. Dziękujemy za wasze wsparcie. Dziękujemy za waszą gościnność. Dziękujemy za człowieczeństwo. Bardzo chcę do domu i kiedy dorosnę, będę robić tak, żeby na świecie nie było już więcej wojen. A my nigdy nie zapomnimy, jak nam pomogliście. W Polsce są bardzo dobrzy ludzie. Chwała Ukrainie!” - zakończył.

Odręcznie napisany list został opublikowany na facebooku przez profil „Pałac Potockich”. Wklejamy go poniżej. Pracownicy proszą o pomoc przy poszukiwaniach chłopca, którego chcą do siebie zaprosić.

Marcin Ociepa odpowiada na pytanie czy Polsce grozi agresja ze strony Rosji?