Jagody

i

Autor: Thinkstockphotos.com

Ciekawostki

Wyprawa na jagody do lasu może okazać się kosztowna. Na mandat można wydać krocie

2024-06-17 12:18

Sezon na jagody rozpoczął się już na dobre. Oznacza to, że można uzbroić się w koszyczek i wybrać się z nim do lasu w poszukiwaniu owoców. Warto jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach za zbieranie jagód można dostać mandat. Może on być wyjątkowo wysoki! Nawet 5 tysięcy złotych!

Spis treści

  1. Czy można legalnie zbierać jagody w lesie?
  2. Kara za zbieranie jagód w lesie
  3. Kara za sprzedaż jagód
  4. Ceny warzyw i owoców na targu w Rzeszowie. Po ile młode ziemniaki, czy polskie truskawki?

Czy można legalnie zbierać jagody w lesie?

Czerwiec w lasach to miesiąc jagód. Wiele osób wybiera się w tym czasie z koszykami na zbiory. Mało kto jednak pamięta o tym, że w niektórych sytuacjach i miejscach zbieranie owoców jest zakazane. Złamanie zakazu może wiązać się z mandatem i to nie małym.

Kara za zbieranie jagód w lesie

Wybierając się na jagody, pamiętać należy, że zbierać je można tylko na własny użytek i tylko ręcznie. Nie wolno też używać w tym celu podbieraka - urządzenia zwanego grzebieniem albo jagodnikiem. Powód? Niszczy on całe rośliny! Jeśli z takim sprzętem przyłapie nas kontrola możemy liczyć się nie tylko z jego konfiskatą, ale i karą finansową od 250 do 500 zł.

Nie bez znaczenia pozostaje też miejsce, w którym będziemy zbierać jagody. Część terenów leśnych objęta jest zakazem zbierania na nich owoców, grzybów, ale też korzystania na nich z innych dobrodziejstw natury. Kwestię tę reguluje Kodeksem wykroczeń. Zakaz zbierania jagód obowiązuje na przykład w parkach narodowych, rezerwatach i rejonach, gdzie owoce są naturalnym pokarmem dla dzikich zwierząt. Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować karą nagany lub grzywną! Ta wynosi nawet 250 złotych.

Kara za sprzedaż jagód

Warto pamiętać też, że jeśli chcemy sprzedawać zebrane przez na jagody, należy 14 dni przed rozpoczęciem działalności złożyć wniosek o wpisanie od odpowiedniego rejestru. Kontrolę nad nim sprawuje zakład podlegający Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku i kontroli sanepid może nałożyć na handlującego jagodami karę w wysokości od 1 do 5 tysięcy złotych!

Ceny warzyw i owoców na targu w Rzeszowie. Po ile młode ziemniaki, czy polskie truskawki?

Zobacz naszą galerię!

Czarne jagody, czyli borówki czernice: właściwości zdrowotne i odżywcze
Źródło: Wyprawa na jagody do lasu może okazać się kosztowna. Na mandat można wydać krocie